Süt dişlerinde prenatal ve postnatal sert dokular arasındaki farkların ICP-MS yöntemi ile incelenmesi
Investigation of differences between prenatal and postnatal hard tissues in milk teeth BY ICP-MS method
- Tez No: 523203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET REZANİ TOPTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Çalışmamızda, önceki çalışmalarda temel olan 19 aylık bireyin minesi olgun mine kabul edildiği önermesinden dolayı 24 ay barem alınarak çekilen süt dişlerin analizleri yapılmıştır. Amacımız prenatal ve post natal dönemindeki sert doku oluşumları arasındaki mineralizasyon yoğunluk farklılıklarını tespit etmek ve dolgu materyalinin mikrosızıntısını yüksek çözünürlüklü mikroskop altında gözlemlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmamızda sağlam dişler kullanıldı. Çalışmamızda kullandığımız dişler Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalına başvurmuş olan 19 aylıktan büyük çocukların alt ve üst çenedeki travma, mobilite, vb. sebeplerden dolayı çekilmiş olan kesici dişleridir. Dişlere Analitik Kimya Anabilim Dalı laboratuvarında ICP-MS analizi yapılmıştır. Mikrosızntı değerlendirmesi, steromikroskop altında milimetre cinsinden marjinde boya ilerlemesi ölçülerek yapılmıştır. Çalışmamızda ICP-MS analizine giren 25 adet diş ikiye bölünerek 50 adet prenatal ve postnatal örnek oluşturmuştur. İstatistiksel sonuçları SPSS (Statistical Package fort he Social Science) 21.0 yazılım programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Normalite testi sonrası V, Fe, Co, Ba elementlerinin normal dağılım gösterdiği diğer elementlerin ise (Cr, Mn, Ni, Cu, Zn, As, Se, Ba, Cd, TI, Pb, Ag) sonuçlarının ise normal dağılım göstermediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, the analysis of the milk teeth which were taken for 24 months were considered because of the suggestion that 19 months old mines were accepted as mature enamel. Our aim is to determine the mineralization density differences between hard tissue formations in prenatal and post natal period and to observe microleakage of filling material under high resolution microscope. Materials and Methods: Strong teeth were used in this study. The teeth we used in our study were applied to Dicle University Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry. Children older than 19 months old had trauma, mobility, etc. in the lower and upper jaw. cutter teeth are taken due to reasons. ICP-MS analysis was performed in the department of Analytical Chemistry. Microleakage assessment was performed by measuring dye progression in millimeter margin under a stereomicroscope. In our study, 25 teeth that were entered into ICP-MS analysis were divided into two and formed 50 prenatal and postnatal samples. Statistical results were made by using SPSS 21.0 software program. Results: After the normality test, the results showed that V, Fe, Co, Ba and other elements showed normal distribution (Cr, Mn, Ni, Cu, Zn, As, Se, Ba, Cd, TI, Pb, Ag).