Gönen baraj havzasındaki orman ekosistemlerinin üst toprak özelliklerinin incelenmesi ve haritalanması
Analysis and mapping of forest ecosystems' top soil characteristics in Gönen dam basin
  1. Tez No: 523241
  2. Yazar: FERDİ AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEVGİ, DOÇ. DR. OSMAN YALÇIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Gönen Havzası ormanlarının üst toprak özellikleri belirlenmesi ve haritalanmasında farklı yöntemlerin karşılaştırılmasıdır. Amaca ulaşmak için Gönen Havzası'ndan 70 örnek alanda 0-5 cm ve 5-10 cm derinlik kademesinden 350'şer alt örnek alınmıştır. Aynı yerlerden ölü örtü örneği alınmıştır. Toprak örneklerinde hacim ve ince toprak ağırlıkları (g/l), taş miktarı (% ve g/l), kum, toz, kil oranları, toprak türü, pH ve organik madde miktarları ölçülmüştür. Ölü örtü ise 0-2 mm, 2-4 mm, 4 mm'den büyük kısım ve toplam miktarları belirlenmiştir. Böylece Gönen Havzası ormanlarının üst topraklarının 22 özelliğinin haritalanması sınanmıştır. Haritalama yöntemi olarak ÇDRA, OrK, UnK, KAR, EAR ve ROR kullanılmıştır. 22 özellikten 19'unda denklem kurulabilmiştir. Bu özelliklerden 5-10 cm derinlik kademesi hacim ağırlığı için en yüksek oranda açıklamaya sahip denklem kurulmuş olup R²'si 0,61 olarak belirlenmiştir. K katmanlı çapraz doğrulama sonuçlarına göre üst toprak özellikleri için en uygun haritalama yönteminin ÇDRA ve UnK olduğu görülmektedir. Denklemi kurulan 19 toprak özelliğinin 10'unda ÇDRA ve 9'unda UnK yönteminin en iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine top soil characteristics and compare different methods in mapping in forests of Gönen Dam Basin. In order to reach the goal, 350 samples from Gönen Basin were taken from the depth of 0-5 cm and 5-10 cm. Forest litter was taken from the same location. On soil samples, bulk density and fine soil weights (g/l), stone content (% and g/l), sand, silt, clay ratios, soil type, pH and organic matter amounts were measured. Forest litter was determined as 0-2 mm, 2-4 mm, more than 4 mm and total quantities. Thus, the mapping of 22 properties of the top soil of the forests of Gönen Basin has been tested. MLRA, OrK, UnK, DTR, GBR and RFR were used as mapping methods. Equation could be established in 19 of 22 properties. From these properties, the equation with the highest level of explanation for bulk density of 5-10 cm depth stage is established and R² was determined as 0.61. According to K-fold cross validation results, MLRA and UnK are the most feasible mapping methods for top soil properties. It has been determined that the MLRA and UnK methods give the best results at 10 and 9 out of the 19 equilibrated soil properties respectively.