Futbol okullarında eğitim alan gençlerin lisanslı futbolcu olabilmeleriyle ilgili kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determining anxiety level of young players in football academies about becoming licensed players
  1. Tez No: 523553
  2. Yazar: TAMER ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ NİYAZİ İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada kulüplerin alt yapılarında ve futbol okullarında eğitim alan gençlerin lisanslı olarak futbolcu olabilmeleri ile ilgili kaygı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızın evrenini İstanbul ilinin 10-16 yaş arası futbol eğitimi alan 338 genç oluşturmaktadır. Veriler, antrenörleri ve velilerinden izin alınarak çalışmalara katılan sporcu adaylarına; Beck Umutsuzluk Ölçeğinden (BUÖ) oluşan Anket Formu, demografik özelliklerin belirlenmesi için kişisel bilgi formu, antrenör ve eğitimin içeriği ve antrenman tesisleri ile ilgili sorulardan oluşan diğer anketler uygulanarak verdikleri cevaplar ile onların geleceğe bakış eğilimleri belirlenmeye çalışıldı. Beck Umutsuzluk Ölçeğine Göre Belirlenen Kaygı Düzeyleri incelendiğinde minimum kaygı düzeyi için 38 (yüzde 11,2), hafif kaygı düzeyi için 124 (yüzde 36,7), orta kaygı düzeyi için 175 (yüzde 51,8) ve şiddetli kaygı düzeyi için 1 (yüzde 0,3) kişi belirlenmiştir. Veri setine parametrik testlerin uygulanabilmesinin ön koşulu, verilerin normal dağılıma uygun olması için ölçeklerde yer alan ifadelerin aritmetik ortalamaları alınmış ve daha sonra en yaygın kullanılan normallik testlerinden Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmıştır. Beck umutsuzluk ölçeğinden aldığı puanlardan hesaplanan kaygı düzeyi grupları dağılımı incelendiğinde kişinin kaygı düzeyi ile yaş grubu ve futbol eğitimi aldığı yıl arasında bir ilişki olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the anxiety level of young football players who are playing in the training teams of football clubs and football schools to be licensed football players. The population of our research consists of 338 young people who receive football education in İstanbul province between age of 10-16. Data were tried to be determined by applying personal information form and answers to questions asked within other surveys about the trainer and content of the training and training facilities in order to determine demographic specialties and Survey Form consisted of Beck Hopelessness Scale (BHS) and their tendency for future perspective by receiving permission from their trainers and parents. While reviewing the Anxiety Levels Determined As Per Beck Hopelessness Scale; 38 (11,2 percent) was determined for minimum anxiety level, 124 (36,7 percent) was determined for light anxiety level, 175 (51,8 percent) was determined for medium anxiety level and 1 (0,3 percent) person was determined for severe anxiety level. Prerequisite of applying patametric tests to data set is that the arithmetic mean of statements in the scales for data to be comply with normal distribution and then Kolmogorov-Smirnov test among commonly-used normality tests were applied. While distribution of anxiety level groups that were calculated from the points taken in Beck Hopelessness Scale were reviewed, it is seen that there is no relation between the anxiety level of the person and age group and the year when the person received football education. It is determined that there is no relation between the anxiety level of a person and the educational level of parents of the same person but it is also seen that the anxiety level is affected from only one variable. It was determined that there is a significant difference statistically between the number of siblings and Beck Hopelessness Scale and the difference between the persons who have no sibling and persons with 2 siblings is significant.