Avrupa Birliği'nin enerji güvenliğinde Doğu Akdeniz: Hidrokarbon kaynaklarının Kıbrıs sorununun çözümüne etkisi (2000-2016)
Eastern Mediterranean in energy security of the European Union: The effect of hydrocarbon resources on the Cyprus issue solution (2000-2016)
- Tez No: 523603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİRHAN GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde; çalışmanın dış politika yaklaşımı 'Doğu Akdeniz hidrokarbon kaynaklarının önemi' başlığı altında Avrupa Birliği'nin enerji ihtiyacının tespit edilmesine çalışılmıştır. Böylece Avrupa Birliği'nin enerji alanındaki durumu belirlenmiş, bu bağlamda Doğu Akdeniz coğrafyasının Birlik enerji politikasına nasıl bir katkıda bulunabileceği Doğu Akdeniz ülkelerinden bazılarının (İsrail, Mısır, Lübnan, Güney Kıbrıs) hidrokarbon kaynakları incelenmesiyle yapılmıştır. Belirtilen ülkeler dışındaki bölge ülkelerinin hidrokarbon kaynakları konusundaki görüşleri de bölüm içerisinde dolaylı olarak belirtilmiştir. Avrupa Birliği'nin enerji ihtiyacı ile Doğu Akdeniz hidrokarbon kaynakları arasındaki bağlantıyı sağlamak için Kıbrıs'ın enerji geçiş noktası kullanılarak, enerji kaynaklarının Avrupa Birliği'ne taşınması için gerekli olan koşullar, yapılan yatırım projeleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; Kıbrıs Sorunu, çalışmanın iç politika yaklaşımı olarak değerlendirilmiştir. Bölümde; Kıbrıs Sorunu'nun tarihsel sürecine kısaca değinilerek, sorunun günümüze kadar gelen süreci incelenmiştir. Kıbrıs müzakerelerinde mevcut görüşmeler dönemi, Kıbrıs ve çevresindeki hidrokarbon kaynaklarının keşfedilmesi ve çıkarılması süreçlerinin yaşandığı bir dönem olarak, sorunun çözümünde enerjinin nasıl bir rol oynyabileceği üzerine anlatımlara yer vermektedir. Bu nedenle bölümde Güney Kıbrıs ile Türkiye arasında Avrupa Birliği üyelik süreci içerisinde yaşanan gelişmelerin, tarafların hidrokarbon kaynakları konusunda yaşadıkları MEB ve kıta sahanlığı sorunları üzerine etkileri de yer almıştır. Çalışmanın son bölümünde; ilk iki bölümde incelenmeye çalışılan Avrupa Birliği enerji ihtiyacı özelinde Avrupa Birliği enerji güvenliğinin Doğu Akdeniz hidrokarbon kaynakları sağlanmasının nasıl olacağı, Kıbrıs Sorunu'nun enerji için kolaylaştırıcı olup olamayacağı üzrine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study; the foreign policy approach of the study was undertaken to determine the energy needs of the European Union under the heading 'The importance of Eastern Mediterranean hydrocarbon resources'. Thus, the situation of the European Union in the energy field has been determined, and how the Eastern Mediterranean geography can contribute to the Union energy policy has been examined by examining the hydrocarbon resources of some of the Eastern Mediterranean countries (Israel, Egypt, Lebanon, Southern Cyprus). The opinions of the countries other than the mentioned countries on the hydrocarbon resources are mentioned indirectly in the chapter. In order to ensure the connection between the European Union's energy needs and the Eastern Mediterranean hydrocarbon resources, the investment requirements for the transfer of energy resources to the European Union were assessed using the energy transfer point of Cyprus. In the second part of the study; the Cyprus Problem is considered as a domestic policy approach to working. In chapter; by briefly addressing the historical process of the Cyprus Problem, the process of the problem up to the day is examined. The current negotiations period in Cyprus negotiations includes a discussion of how energy can play a role in the solution of the problem, as a period in which the exploration and extraction processes of hydrocarbon resources in Cyprus and its environment are experienced. Therefore section between Cyprus and Turkey of developments in the European Union accession process, part of hydrocarbon resources In the last part of the study; the European Union's energy needs to be examined in the first two chapters are based on how the European Union energy security will provide Eastern Mediterranean hydrocarbon resources and how the Cyprus problem will be helpful for energy.