Kranyal manyetik rezonans venografi ile normal serebral venöz anatomi ve sık görülen varyasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of normal cerebral venous anatomy and frequent variations by cranial magnetic resonance venography
  1. Tez No: 523699
  2. Yazar: EMRAH DOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN MELDA APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma KMRV'de anatomik varyasyonların irdelendiği retrospektif bir çalışmadır. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 136 hasta üzerinden etik kurul onayı alınarak gerçekleştirilmiştir. Hastaların 52'sinde (%39.7) sağ transvers sinüs dominant bulunmuştur. 47 (%32,35) hastada kodominant olarak saptanmıştır. 37 (%27,95) hastada ise sol dominant bulunmuştur. İstatistiksel olarak kadın ve erkek cinsiyetler arasında anlamlı fark yoktur. (p:0,567) Sigmoid sinüslerde dominensiye yönelik bakıda hastaların 54'ünde sağ dominant (%39,7); 44'ünde kodominant (32,35); 38'inde sol dominant (%27.95) olarak izlenmiştir. Cinsiyete göre anlamlı bir fark izlenmemiştir. (p:0,507) Juguler vene yönelik bakıda 46 hastada (%33.92) sağ dominant ; 60 hastada (%44.11) kodominant; 30 hastada ise (%22.36) sol dominant olarak izlenmiştir. Cinsiyete göre dominensi açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. (p:0,726) Transvers sinüs, sigmoid sinüs ve juguler ven dominensilerinin ilişkisi karşılaştırılmış; en güçlü korelasyon sol transvers sinüs ile sol sigmoid sinüs arasında bulunmuştur. Sol transves sinüs ile juguler ven arasındaki ilişki en az düzeyde anlamlı olmakla birlikte, tüm değerlerde pozitif yönde anlamlı bir ilişki mevcuttur. SSS, sinüs rektus, galen ven ve internal cerebral venler hastaların tümünde (%100) mevcuttur. Hastaların 4 (%2,94) tanesinin de superior sagittal sinus anterior kısmı atrezik görünümdeydi. Rosenthal'in basal venleri 136 hastanın 6'unda yoktu; 130 tanesinde mevcuttu. Rosenthal'in basal veni %95,58 oranında izlenmekteydi. Olmayanların 5 tanesinde tek taraflı; 1 tanesinde ise bilateral izlenmedi. İnferior sagittal sinüs, hastaların 56' sında (% 41,17) mevcuttu; 80 tanesinde (%58,83) ise mevcut değildi. Trolard venine yapılan bakıda hastaların 28 tanesinde (%20,59) bilateral trolard venleri mevcuttu. 30 tanesinde (% 22,06) sağ trolard veni mevcut; sol trolard veni mevcut değildi. 23 tanesinde (% 16,91) sol trolard veni mevcut olup sağ mevcut değildi; 55 tanesinde (%40,44) ise bilateral mevcut değildi. Kadın ve erkek cinsiyetleri arasında anlamlı fark mevcuttu (p:0,153) Labbe venine yapılan bakıda, hastaların 73' ünde (%53,67) bilateral labbe veni mevcuttu. 27'sinde (%19,85) sağda labbe veni mevcut olup, solda labbe veni mevcut değildi. 21' inde (% 15,44) solda labbe veni mevcut olup sağda labbe veni mevcut değildi. 15 kişide (%11,03) bilateral labbe veni mevcut değildi. Totalde %71,32 oranında labbe venleri mevcuttu. Cinsiyete göre anlamlı fark mevcut değildi. (0,060) Osipital ven, 136 hastanın 11'inde (%8,09) mevcuttu. 125 (%91,91) tanesinde yoktu. 136 hastanın 47'sinde fizyolojik akım defekti mevcuttu. Bu hastaların 10 tanesinde birden fazla alanda akım defekti izlenmekteydi. Toplam 37 hastada akım defekti mevcuttu. Toplam 47 alandaki defektin 34'ü orta segmentlerde izlendi. Bulgular genel olarak literatürdeki çalışmalar ile uyumluydu. KMRV yorumlanmasında venöz varyasyonların ve tekniğe bağlı akım defektlerinin bilinmesinin büyük önem teşkil ettiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a restrospective study that is researched the anatomic variations in CMRV. It was materialized on 136 patients in İzmir Atatürk Education and Researching Hospital by taking the ethic committee approval. Right transvers sinüs was found dominant in 52 patients (%39,7). In 47 patients (%32,35), it was fixed codominant. In 37 patients (%27,95), left was found as dominant. There isn't meaningful difference between female and male sexuality as statistically. (p: 0,567) In inspection directed towards domensy in sigmoid sinuses, right was observed as dominant in 54 patients (%39,7); in 44 patients (%32,35) as codominant; in 38 patients (%27,95) left was found as dominant. A meaningful difference compared to sexuality wasn't observed. (p: 0,507) In inspection directed towards juguler ven, in 46 patients (%33,92) right was observed as dominant; in 60 patients (%44,11) as codominant; in 30 patients (% 22,36) left was oobserved dominant. A meaningful difference in point of domensy compared sexuality wasn't fixed. (p: 0.726) Relation of transvers sinus, sigmoid sinus and juguler ven domensies were compared; the most powerful correlation was found between left transvers sinus and left sigmoid sinus. Although the relation between left transvers sinus and juguler ven has minimum meaningful, there is a positive meaningful relation in all values. SSS, sinus rectus, galen ven and internal cerebral vens were extant in all the patients (%100). In 4 patients (%2,94), the part of superior sagittal sinus arterior was as atrezic aspect. Rosenthal basal vens weren't in 6 of 136 patients; were in 130 patients. Rosenthal basal vens were observed in the rate of %95,58. In 5 of unavailable, one side; also in 1 bilateral weren't followed. Inferior sagittal sinus was extant in 56 (%41,17) of the patients; wasn't extant in 80 (%58,83) patients. In inspection maden directed towards trolard ven, bilateral troland vens were extant in 28 (%20,59) of the patients. In 30 patients (%22,06) right troland ven was extant; left trolard ven wasn't extant. In 23 patients (%16,91) left trolard ven was extant; right trolard ven wasn't extant; and in 55 patients bilateral wasn't extant. There was a meaningful differance between female and male sexuality. (p:0,153) In inspection maden directed towards labbe ven, in 73 patients (%53,67) bilateral labbe ven was extant. In 27 patients (%15,44) labbe ven was extant in left but wasn't in right. In 15 patients (%11,03) bilateral labbe ven wasn't extant. In totally, the rate of %71,32 labbe vens were extant. A meaningful differance wasn't extant compered to sexuality. (0,060) Osipital ven was extant in 11 (%8,09) of 136 patients; in 125 patients (%91,91) wasn't. There was a physiological current defect in 47 of 136 patients. Totally in 37 patients, current defect was extant. In 10 of these patients, current defect was followed in more than one area. Totally in 37 patients, current defect was extant. Totally there were defects in 47 areas, and 34 of those were observed in middle segments. Generally, findings were congenial with the studies in literature. It was decided that knowing the venous variations and the current defects connected with technique, constitute big importance in commenting CMRV.