Manyetik rezonans venografide transvers sinüs varyasyon ve patolojilerinin TOF ve kontrastlı yöntemle karşılaştırılması
Comparison of transverse sinus variation and pathologies with the TOF and contrast enhanced method in magnetic resonance venography
  1. Tez No: 281659
  2. Yazar: GÖKÇEN YILDIZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Serebral Magnetik Rezonans Venografi (MRV), kranial venöz sistemin değerlendirilmesinde artan sıklıkta kullanılan invaziv olmayan bir görüntüleme yöntemidir. Bu amaçla en sık time-of-flight (TOF) MRV ve kontrastlı (Gd) MRV tekniği kullanılmaktadır. Bu teknik, özellikle venöz sinüs trombozu düşünülen olgularda kullanılmaktadır.Nonspesifik klinik bulgular ve venöz anatomik yapıların varyasyonlarından dolayı, dural venöz sinüs trombozunun klinik ve radyolojik tanısı zor olabilmektedir. Dural venöz sinüs varyasyonları toplumda çok sık izlenmekte olup, yanlışlıkla venöz sinüs trombozu lehine yorumlanabilmektedir. Son yıllarda gelişen tedavi yöntemleri ile venöz sinüs trombozu kısa sürede tedavi edilebildiği için erken tanı konulması oldukça önemlidir. Tanıda gecikme ya da yanlış tanı koyma morbidite ve mortalite oranını artırmaktadır. Özellikle geniş kraniektomi ve radikal boyun diseksiyonu yapılacak hastalarda ve ayrıca internal juguler venin bağlanmasını gerektirebilecek glomus jugulare tümörü veya internal juguler vene invazyonu olan boyun tümörü olgularında serebral venöz sinus varyasyonlarının operasyon öncesi bilinmesi faydalıdır.Çalışmamızda transvers sinüs patolojisi düşünülen 53 olguda TOF MRV ile Gd-MRV karşılaştırılmış, MRV çalışmamız dural sinüs trombozunu değerlendirirken anatomik varyasyonların dikkate alınması gerektiğini göstermiştir. Sonuçlara göre 45 olgunun % 55.5' inde transvers sinüslerinde tek taraflı lümen dolum defektleri şeklinde yorumlanabilecek anatomik varyasyon gözlemlendiğini ortaya koymuştur. Şöyle ki, % 35.5 sağ transvers sinüste dominansi (sol transvers sinüste hipoplazi + aplazi), % 20 sol transvers sinüste dominansi (sağ transvers sinüste hipoplazi + aplazi), % 44.5 transvers sinüslerde simetri olduğu görülmüştür.Transvers sinüs patolojisi düşünülen hastalarda TOF MRV görüntüleme yöntemi konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleri ile korele edildiğinde yeterli bilgi sağlamakta, kontrastlı tetkikler tanıyı doğrulamakta kullanılabilmektedir. Ayrıca TOF MRV görüntüleme yöntemi ile hiç de azımsanmayacak oranda ve kısa sürede transvers sinüslerde anatomik varyasyon varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cerebral Magnetic Resonance Venography (MRV), is a non-invasive method of imagining which has been increasingly used in the assessment of the cranial venous system. For this aim most frequently, time-of-flight MRV and contrast enhanced MRV techniques are used. This technique is used especially for the cases for which venous sinus thrombosis is being considered.Clinical and radiological diagnosis of dural venous sinus thrombosis can be difficult because of the non-specific clinical findings and the variations of the venous anatomic structures. Dural venous sinus variations have frequently been observed within the society, and it can mistakenly be explained in favour of venous sinus thrombosis. As venous sinus thrombosis can be treated easily by the treatment methods developed in recent years, early diagnosis is quite important. Any delay or mistake in diagnosis can increase the rate of morbidity or mortality. Especially on the patients for which wide craniektomy and radical cervical dissection will be operated and also for the cases of glomus jugular tumor which might require the tying (bağlanma) of internal jugular vein or cervical tumor which have internal jugular vein invasion, it is useful to know the cerebral venous sinus variations before the operation.In this study TOF MRV and Gd-MRV are compared in 53 cases in which transverse sinus pathology is being considered, and our MRV study has showed that while we are considering the dural sinus thrombosis, we have to take anatomic variations into account. The results we concluded have indicated that in %55.5 of the 45 cases anatomic variations which can be explained as the unilateral lumen filling defects in the transverse sinuses have been observed. And in %35.5 dominancy in the right transverse sinus (hypoplasia + aplasia in the left transverse sinus); in %20 dominancy in the left transverse sinus (hypoplasia + aplasia in the right transverse sinus); in 44.5 symmetry in the transverse sinuses have been observed.In the patients in which transverse sinus pathology is considered, when the TOF MRV imaging method is correlated with the conventional magnetic resonance images, sufficient information can be obtained and contrast enhanced examinations can be used to verify the diagnosis. And also with the TOF MRV imaging method anatomic variations have been found in the transverse sinuses in a rather higher amount and in a quite short time.