Cathodic protection of aluminum components of armoured amphibious vehicles in marine environment
Zırhlı amfibik araçlarda alüminyum parçaların deniz suyunda katodik koruma uygulaması
  1. Tez No: 523734
  2. Yazar: REFİK ONUR UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA, DR. HALİM MEÇO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çoğunlukla aluminyum alaşımlarından gövdeye sahip, kara ve denizde çalışma özelliği olan amfibik araçların korozyondan korunmaları gerekmektedir. Aluminyumun korozyona karşı olan direnci bilinmesine karşın uzun dönem araçlarda yapılan gözlemler göstermiştir ki aluminyum da özellikle Cl- içeren ortamlarda korozyona uğramaktadır. Bir elektrolit içersindeki yapıların korozyondan korunması için katodik koruma uygulaması sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisidr. Bu kapsamda araçta kullanılan aluminyum alaşımları polarizasyon testlerine tabi tutulmuş ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Ayrıca bu alaşımların korozyon direncini görebilmek adına bir çeşit hızlandırılmış korozyon testi olan tuz sisi testi uygulanmıştır. Katodik korumanın etkisini görebilmek adına ise hem kurban anotlu hem de kurban anotsuz test plakaları döngüsel daldırma testlerine tabi tutulmuştur. Son olarak araç modeli üzerinde katodik koruma simulasyonu COMSOL yazılımı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Usually, hull of amphibious vehicles which are constructed from aluminum alloys, working in both land and seawater, need to be protected against corrosion. Although aluminum alloys are considered as good choice for corrosion resistance, long term service life observations reveals that even aluminum alloys are corroded in Cl- containing environments. Cathodic protection is one of the common methods to protect structures that are immersed in electrolyte. The materials that are used in the construction of this vehicle were subjected to polarization tests to characterize electrochemical properties. Furthermore, salt spray fog tests were applied to observe corrosion resistance of the metals. Alternate immersion tests were applied to both sacrificial anodes attached and unattached specimens to observe the benefits of protection. Finally, cathodic protection applications to the vehicle were simulated with the help of the COMSOL software.