Hastanelerde yönetim muhasebesi sisteminin oluşturulması ve sağlayabileceği faydalar
Establishing management accounting systems in hospitals and potential benefits
- Tez No: 523743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TAYLAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Finance, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Tarihsel açıdan bakıldığında en köklü kurumlardan birisi hastanelerdir. Son yıllarda hastaneler, sağlık hizmeti sağlayan sosyal bir kurum olmanın yanı sıra, işletmecilik faaliyetlerinin çok önemli olduğu kuruluşlar haline dönüşmüştür. Hastane işletmeleri, önceleri ağırlıkla kamu idaresinin kontrolündeydi. Son dönemlerde ise hastaneler, artık kamunun etkinliğinin görece azaldığı, hizmet çeşitliliğinin önemli ölçüde arttığı işletmeler haline gelmiştir. Hastanelere bir işletme gözüyle bakış özel sektörün bu alandaki etkinliği ile artmış, bunu önce vakıf üniversitesi hastaneleri ve sonrasında da üniversite hastaneleri takip etmiştir. Bu çalışmanın amacı, doğrudan yönetim muhasebesi birimlerinin oluşturularak, kurmay faaliyetler yürütmesi ve bunun sağlayabileceği faydaları ölçmektir. Bu çalışmadaki yönetim muhasebesi birimlerinin amaçları; işletmeleri yönetenlerin doğru kararlar alabilmesi için onlara sürekli ve güncel veri akışını sağlamak, yöneticilerin perspektiflerine katkı sağlayacak analizler ve karar seçenekleri sunmak, maliyet değerlendirmeleri yapmak, bütçe hedeflerine yönelik gerçekleşmeleri ölçmek amacıyla aralıklı değerlendirmeler yapmak ve mali ön denetim fonksiyonlarının bir kısmını üstlenmektir. Bu çalışmada, üniversite hastaneleri pilot olarak ele alınmıştır. Bunun en önemli sebebi; üniversite hastanelerinin finansal yapı olarak hem özel hastaneler ve hem de kamu hastaneleri arasında yer almasıdır. Buna uygun olarak, ülkemizin büyük ölçekli üniversite hastanelerinden bir tanesinde yönetim muhasebesi sistemi kurulmuştur. Çalışmada, bu birimin faaliyetlerine genel hatlarıyla değinilecek; kontrol ve denetim faaliyetlerine yönelik çalışmalar ise ayrıntılı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Historically, one of the most established institutions is hospitals. İn recent years, hospitals have become a social institution that provides health care services, as well as organizations where business activities are very important. Hospitals were predominantly under the control of the public administration. In recent times, hospitals have become businesses where the efficiency of the public sector has decreased relatively, and the service variety has increased significantly. The view of hospitals as a business point of view has increased with the activity of the private sector in this area, followed by the foundation university hospitals and the university hospitals. The aim of this study is to create direct management accounting units, to conduct staff activities and to measure the benefits they can provide. The objectives of the management accounting units in this study are; providing managers with continuous and up-to-date data flow to enable them to make the right decisions, offering analysis and decision options that will contribute to the managers' perspectives, making cost estimates, making intermittent assessments to measure budget targets, and undertaking a part of financial pre-audit functions. In this study, university hospitals were treated as pilot. The most important reason for this is; university hospitals are among the private hospitals and public hospitals as financial structures. Accordingly, a management accounting system has been established in one of our country's large-scale university hospitals. In the study, the activities of this unit will be referred to in general terms; control and audit activities will be discussed in detail.