Büyük güçlü devre kesicilerin yapı ve problemleri
  1. Tez No: 5238
  2. Yazar: LEVENT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN TARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
özet Tezde enerji iletim ve dağıtım sistemlerinde kuiltt~- nılan kesiciler ayrı ayrı incelenmiş, yapıları, çalışma ları ve problemleri konularına değinilmiştir. Geçici rejimler ve kiBa devreler gibi arızalara yol açan olaylar incelenerek enerji iletim sisteminin tanıtı mı yapılmış ve kesicilere neden gerek duyulduğu vurgulan mıştır. Kesicilerin enerji iletim sistemindeki önemi ve çe şitli çalışma şekilleri anlatılmış, açma ve kapama sıra sında ortaya çıkan sorunlar incelenmiş ve bu sorunların indirgenme yolları üzerinde durulmuştur. Son olarak da SFg lı, az yağlı ve vakum kesicilerin ayrı ayrı, çalışma prensipleri ve karakteristikleri in celenerek karşılaştırılmış, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları çeşitli açılardan incelenmiştir. -iii-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, circuit breakers uaed electrical energy systems are studied seperately and their structures, functions and problems are discussed. Definition of energy systems are made by observing voltage transients and short circuits putting emphasis on the necessity of circuit breakers. The function and importance of circuit breakers in energy systems are studied putting special emphasis on the problems that come up during opening and closing of circuito and on ways how to reduce these problems. Finally the functions and characteristics of SÎV, oil and vacuum breakers are compared with each other and their relative advantage and disadvantages are discussed. -IV-