Güç sistemlerinde aşırı gerilimler ve akımlar
  1. Tez No: 5237
  2. Yazar: FUAT BÜYÜKTÜMTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN TARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada güç sistemlerinde meydana galen ve işletme güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye sokan aşırı gerilimler ve akımlar incelenmiştir. Tezin ilk bölümlerinde güç sistemlerindeki işletme frekanslı gerilim yükselmeleri ve geçici iç aşırı, gerilimlerin meydana gelme nedenleri ile bunların tesisler üzerindeki etkileri yer almaktadır. Daha sonraki bölümlerde yıldırımın enerji sistemleri üzerindeki et kileri ve atmosferik deşarjlar sonucu oluşan dış aşırı gerilimler ile bun ların meydana getirdiği yürüyen dalgalar incelenmiştir. Tezin son bölümlerinde ise enerji sistemlerinde meydana gelen kısa devre tiplerinin tanıtılması ve simetrili bileşenler metodu yardımı ile kısa devre akımlarının hesap yöntemleri açıklanmaktadır. Ayrıca bazı kı sa devre tipleri için sayısal örneklere de yer verilmiştir. - HI -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In -tiiis work; Over voltages and currents which drive the system in to danger in power systems has been investigates. In the first sections of this work; Internal over voltage changes in operation frequency and transient over voltages in system and their effects on the plant has been investigated. The effects of lightning on the energy systems and external over voltages which have caused by the atmospheric decharges and traveling waves that have been caused by these are studied in the next sections of this work. In the last part of this work; it has given various types of short circuits which occur in systems and calculations of short circuit currents by the method of symmetrical components. Moreover it has given numerical examples for short circuit problems. - IV -