Postpartum depresyon prevalansı değerlendirmesi
  1. Tez No: 523867
  2. Yazar: BANU ŞİŞLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Postpartum Depresyon doğum eylemini takip eden dört hafta içinde başlayıp, doğum sonu bir yıla kadar uzayabilen, kadının; psikolojik, sosyal ve fiziksel durumunu önemli ölçüde tehdit eden, takip ve tedavisinin hassasiyetle yapılması gereken önemli bir dönemdir. Çalışmamız; sağlık hizmetinin sunumu aşamasında anne sağlığını tehdit eden postpartum döneme dikkat çekmek, Postpartum Depresyon prevalansını hesaplamak amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu araştırmada, Samsun Mimar Sinan Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı, kent merkezinde ikamet eden, doğum yapmış ve bebeği dört haftalık olan ve anket yapmayı kabul etmiş toplam 347 lohusa ile çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında 30 soruyu kapsayan“Sosyodemografik Anket Formu”ve 10 sorudan oluşan“Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBN SPSS Statistics 20.0 programı kullanılmış ve %95 güven aralığında (GA) çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postpartum Depression begins in the first four weeks after delivery, may take up to one year. This period, threatens woman's psychological, social and physical condition significantly, also is an important period of follow-up and treatment needs to be done. In this study that we have done; our aims are to draw attention to postpartum period that threatens the mother health at the submission stage of health care; to calculate the prevalence of postpartum depression. This cross-sectional and descriptive study includes 347 women who has agreed to survey, childbirth and the baby is four weeks, residing in the city center, registered to Samsun Mimar Sinan Family Medicine Unit. The collection of data consisting of 30 questions“Demographic Questionnaire”and consists of 10 questions“Edinburgh Postpartum Depression Scale”is used. IBN SPSS Statistics 20.0 software was used to analyze the obtained data and 95% confidence intervals (CI) were shown.