Amasya ili Merzifon ilçesi damızlık sığır yetiştiricileri birliğine üye olan ve olmayan işletmelerin tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanma durumlarının karşılaştırılması.
Comparison of benefits of agricultural extension and consultancy services between who members and non-membership to cattle breeders'association in Merzifon district of Amasya province, Turkey.
- Tez No: 523866
- Danışmanlar: PROF. KÜRŞAT DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, Merzifon ilçesinde süt sığırcılığı faaliyeti gösteren tarım işletmelerinden Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye olan ve olmayan işletmelerin tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanma durumlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın materyalini, Amasya ili Merzifon ilçesi süt sığırcılığı faaliyeti bulunan işletmelerden Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne (ADSYB) üye olan 61 ve üye olmayan 60 yetiştiricilerden anket yolu ile edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırma sonucuna göre; Birliğe üye olan yetiştiricilerin sigorta yaptırma oranı üye olmayanlara oranla daha yüksektir. Birliğe üye olan yetiştiricilerin yayım elemanları ya da teknik personelle görüşme sıklığı üye olmayan yetiştiricilere göre daha fazladır. Birliğe üye olan yetiştiricilerin hayvancılıkla ilgili gazete, kitap ve dergi okuma oranı, birliğe üye olmayan yetiştiricilere göre daha yüksektir. Birliğe üye olan yetiştiricilerin herhangi bir eğitim-yayım faaliyetine daha fazla katılma imkânına sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca birlik, üyelerinin bu tür faaliyetlere katılımı ve gerekli eğitimi alması konusunda onları desteklemektedir. Birliğe üye olmayan yetiştiricilerin birlik faaliyetlerinden yararlanabilmesi için birliğe üyeliği teşvik edilmelidir. Böylece, bölge ve ülke tarımının örgütlenmesine katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to comparison of benefits of agricultural extension and consultancy services between who members and non-membership to Cattle Breeders' Association of Merzifon district of Amasya province. The main materials of this study were collected through surveys from 61 members of the Cattle Breeders' Association and 60 non-members of farmers selected by the Simple Random Sampling. According to the research findings, Breeders who were members of the association had higher rate of insuring crops or animal than non-member breeders. The members of the breeders association had higher frequency of contact with extension personal than non-member breeders. The members of the association had higher of frequency reading to he papares, book and journal about livestock than non-member breeders. It was seen that the members of the association had the opportunity to participate more training-extension activities. Besides, he association supportet to its members about participation in training activities. The Non-members should be encouraged to be members to association for benefiting from services of he association. Thus, the organization of agriculture in the region and the country will be contributed.