Cumhuriyet Dönemi'nden günümüze, geleneksel halk sanatlarımızdan etkilenen resim sanatçılarımız (Bedri Rahmi Eyüboğlu)
Our painters who are influenced by traditional folk art and Bedri Rahmi Eyuboglu
- Tez No: 523943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kültürel yapının etkisi her yerde olduğu gibi sanatsal alanda da kendini göstermektedir. Geleneksel halk kültürümüzden etkilenen Resim sanatçılarımızı incelerken genel amaç sanatsal gelişim süreci içerisinde kendi kültüründen etkilenmelerinin plastik sanatlar anlamında yansımaları araştırılmaya çalışılmıştır. Bu etkiler daha çok Bedri Rahmi Eyüboğlu Örneği ile açıklanmaya çalışılmıştır. Sürekli etkileşen dünyada sanat eserini, plastik sanatların bir parçası diyebilmek için, eserlerin konu bakımından özgün olması gerekliliği Türk resim sanatı açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda, kültürel folklorik unsurların resim sanatına yansımaları, resim sanatı içerisinde kültürel çevrenin etkileri ele alınmıştır. Bu anlayışla Türk resim sanatına katkıları bulunan sanatçılarımız araştırma konumu oluşturmaktadır. Kültürümüzden etkilenerek resim yapan birçok resim sanatçımız olmasına rağmen bu konuda süreklilik gösteren resim sanatçılarımızdan Turgut Zaim, Nuri Abaç, Erol Akyavaş ve Bedri Rahmi Eyüboğlu alt başlıklarla ele alınmıştır. Bu sanatçılarımızdan özellikle Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun genişletilmesinin nedeni, diğerlerinden daha çok Geleneksel halk kültürümüze yönelmesi, halk kültürümüzü, resim sanatı açısından yorumlamasıdır. Bu araştırma yapılırken, araştırma yöntemlerinden yazılı ve görsel her türlü veri incelenmeye çalışılmış, internet, kütüphane taraması, müze ve duvar düzenlemelerinden faydalanılmıştır. Sanatçımız, Türk resim sanatına katkıları ve yıllara göre yaptığı çalışmalara yer verilerek incelenmiştir. Sanatçımızın güncel halk kültürü içinden beslendiğini gösteren örnekler resimlendirilerek detaylar açıklanmış ve eldeki verilere göre yorumlama yapılmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler; Geleneksel halk sanatımız, Geleneksel Resim Sanatçılarımız, B. Rahmi Eyüboğlu, Kültür, Sanat
Özet (Çeviri)
Theeffect of culturalstructureshowsitselfalso in artisticfield as it does in everywhere. Whilestudyingourpainterswhoareinfluencedbytraditional folk art, general purpose is tosearch in toartisticdevelopmentprocessthatinfluencedbyowncuture. Theseeffects had beenexplaniedbysample of Bedri Rahmi Eyüpoğlu originality in picture is an important problem aboutartisticmeaning. İn perpetualinteractingworldto say work of art is part of plastic art. İt is importantthat has to be original. İn point of topic. Forthispurpose it has beenhandledthesubjetthatculturalfolkloricfactors, effects of culturalenvironment in picturalart.İnthis sense, ourpainterswhocontributetoturkishpictural art which is researchsubjet. Althoughwehavelots of painterswhoareinfluencedourculture Turgut Zaim, Nuri Abaç, Erol Akyavaş and Bedri Rahmi Eyüpoğlu demonstratedcountinuity. Especially Bedri Rahmi Eyüpoğlu frontedtotraditional folk cultureand he handledourvisualfactors. Whileresearching, reviewmethods, writtenandvisualdatasandallkinds of wayhavebeenstudiedandtakeadvantage of internet, library, museumetc. Our artist has beenresearchedaccordingto his contributiorstoturkishpictural art and his works in years. Thisresearch of main topic Bedri Rahmi Eyüpoğlu has beenpicturedwhich is fed fromdaily folk cultureand be explaineddetails, commentaccordingourdatas. Keywords; Folk art, Ourtraditional Picture artists, B.Rahmi Eyüboğlu, Culture, Art