Religious divisions and ethnic voting: The case of Sunni Kurds in Turkey
Dinsel farklılıklar ve etnik oy verme davranışı: Türkiye'deki Sünni Kürtler örneği
- Tez No: 523947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ SARIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Sünni Kürtlere odaklanarak mezhepsel kimliklerin etnik oy verme davranışına etkisini araştırmaktadır. Mevcut literatür, Kürtler arasında Alevi-Sünni bölünmenin siyasi etkilerine odaklanmakta ve böylece Sünni Kürtleri homojen bir grup olarak görmektedir. Ancak, bazı yeni çalışmalar Sünni Kürtler arasındaki Hanefi-Şafi ayrımının Sünni Kürtler arasında siyasi yönelimler açısından büyük farklılıklar yarattığına işaret etmektedir. Dolayısıyla, şu araştırma soruları bu çalışmayı yönlendirmektedir: Sünni Kürtler arasındaki Hanefi-Şafi bölünmesi siyasi yönelimlerini nasıl şekillendirmektedir? Daha spesifik olarak, farklı oy verme tercihlerini hangi faktörler açıklayabilir? Mevcut çalışma, Sünni Kürtler arasındaki Hanefi ve Şafi ayrımının siyasi yönelimler açısından önemli olduğunu göstermektedir: Hanefi Kürtlere kıyasla Şafi Kürtlerin Kürt yanlısı partilere oy verme olasılığı daha yüksektir. Çalışmada, Hanefi Kürtlerinin kentsel alanlara yerleşmesinin, devlet yanlısı tutumlara dair bir düşünce yolu yarattığı öne sürülüyor. Sonuç olarak, Hanefi Kürtlerin anti-sistemik etnik partilere oy verme olasılıklarının tarihsel olarak daha az olmuştur. Yol bağımlılığının faydacı perspektifi, güç, kontrol, etki, fayda-yarar analizi gibi yol bağımlılığını açıklayıcı mekanizmalar kullanırken fikirsel yol bağımlılığı (normatif perspektif) bu çalışmada daha uygundur ve yol bağımlılığının devamını değerler, fikirler, meşruiyet, doğru davranışa dair kaygılar oluşturmakta ve bu da Sünni Kürtler arasında devlet yanlısı ya da Kürt yanlısı oy kullanma davranışının sürekliliğini açıklayan nedensel mekanizma olarak belirtilmektedir. Çalışma ayrıca, yol bağımlılığına ilişkin rutine veya geleneğe dayalı bir yol bağımlılığı olasılığına da değinmektedir. Son olarak, bu çalışmanın sonuçları yol bağımlılığı, yapılandırmacı etnik milliyetçilik ve oy verme davranışı literatürleriyle ilgili olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of sectarian identities on ethnic voting behavior by focusing on Sunni Kurds in Turkey. The existing literature focuses on the political implications of the Alevi-Sunni cleavage among Kurds and so assumes Sunni Kurds to be a homogeneous group. However, some recent studies suggest that Hanefi-Shafi distinction among Sunni Kurds appears to generate major differences in terms of political orientations among Sunni Kurds. Thus, the following research questions direct this study: How does Hanefi-Shafi distinction among Sunni Kurds shape their political orientations? More specifically, what factors might explain their different voting preferences? The current study suggests that Hanefilik and Shafilik matter among Sunni Kurds in terms of political orientations: compared to Hanefi Kurds, Shafi Kurds are more likely to vote for anti-systemic pro-Kurdish parties. The study argues that the settlement of Hanefi Kurds in urban areas created an ideational path of pro-state attitude. Consequently, they have been less likely to vote for anti-systemic ethnic parties. Although the utilitarian perspective of path dependence provides that power, control, influence, cost of reversal, increasing returns are the mechanisms for path maintenance; ideational path dependence is better suited to this case and it offers that values, ideas, legitimacy, moral concerns are the causal mechanisms to explain the continuity of pro-state or pro-Kurdish voting behavior among Sunni Kurds. The study also touches upon the possibility of a habitual logic of path development. Finally, the implications of this study are discussed in relation to path dependence, constructivism and voting behavior.