Patellofemoral ağrı sendromunda hasta eğitiminin etkinliği
Effectiveness of patient education on patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 523946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IŞINTAŞ ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç:Bu çalışmada, PFAS tanılı bireylere, rutin fizyoterapi programı ve ek olarak verilen eğitim programının ağrı, günlük yaşam aktiviteleri, kinezyofobi, yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum üzerine olan etkisi incelendi. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya Bursa Çekirge Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran, uzman hekim tarafından patellofemoral ağrı sendromu tanısı alan ve fizyoterapi ve rehabilitasyon programına yönlendirilen 60 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen katılımcılar, rutin fizyoterapi ve rehabilitasyon (kontrol grubu) ve fizyoterapi ve rehabilitasyon + hasta eğitimi (çalışma grubu) olacak şekilde randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Tedavi öncesi, sonrası ve 6. haftada VAS, KOSADL, TAMPA, EQ5D5L, KUJALA ölçekleri katılımcılar tarafından dolduruldu. Bulgular:Gruplar arasında yaş, VKİ,ağrı durasyonu, etkilenen taraf, eğitim düzeyleri, tedavi öncesi KOSADL, KUJALA, TAMPA, EQ5D5L değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effects of the routine physiotherapy program and the patient education given to individuals diagnosed with PFAS on pain, daily life activities, kinesiophobia, quality of life and functional status were examined. Method:The study included 60 patients who applied to the Bursa Çekirge State Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Outpatient Clinic, who were diagnosed with patellofemoral pain syndrome by a specialist physician, and were referred to the physiotherapy and rehabilitation program. The participants included in the study were randomly divided into 2 groups as routine physiotherapy and rehabilitation (control group) and physiotherapy and rehabilitation + patient education (study group). VAS, KOSADL, TAMPA, EQ5D5L, KUJALA scales were filled by the participants before, after, and at the 6th week. Results:There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, BMI, pain depression, affected side, education levels, KOSADL, KUJALA, TAMPA, EQ5D5L values before treatment (p> 0.05).