Seyahat acentalarında dış kaynak kullanım alanları ve nedenleri: Muğla örneği
The usage areas of outsourcing in travel agencies and reasons: Muğla sample
- Tez No: 523993
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesi, turistik hizmetlerde kalite beklentisinin artışı ve tüketicilerin beklentilerinin farklılaşması işletmeler arasında rekabetin artmasına yol açmıştır. İşletmeler, istenilen kalite düzeyini yakalayabilmek ve tüketici beklentilerini karşılayabilmek için kendi kaynak ve yetenekleri yanında, uzman işletmelerin kaynak ve yeteneklerine de ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda, işletmeler, iş dünyasının şartları gereği sadece kendi kabiliyetlerini kullanarak başarılı olamamakta ve varlıklarını devam ettirememektedir. Alanında uzman işletmelerin hizmetlerinden yararlanarak eksik yetenek ve varlıklarını gidermeye çalışmaktadır. Bu bağlamda, dış kaynak kullanımı (outsourcing), bir şirketin asıl uzmanlık alanına odaklanması ve uzmanlık alanı dışındaki alanlarda uzman şirketlerinden hizmet alması anlamına gelmektedir. Dış kaynak kullanımı, tüm sektörlerde işletmelere çok sayıda avantaj sağlamakla birlikte, seyahat işletmeciliği gibi network yapılardaki işletmelere daha büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu sebepten dolayı, kârlılık oranlarının çok düştüğü günümüz rekabetçi iş dünyasında işletmeler dış kaynak kullanım tekniği ile ihtiyaçlarını karşılama yoluna gitmişlerdir. Seyahat hizmetleri, farklı paydaşların katlımı ile gerçekleştirilebilen bir hizmet olduğu için bu işletmelerde dış kaynak kullanımı ayrı bir önem arz etmektedir. Bu kapsamda, bu tez çalışmasında seyahat acentalarında dış kaynak kullanımının amaçları, acentalara sağladığı faydalar ve acentaların tedarikçi işletmede aradığı özellikler incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Muğla ilinde faaliyet gösteren 151 seyahat acentasından anket tekniği ile veri toplanmıştır. Araştırmanın sonunda, seyahat acentalarının çok sayıda tedarikçi işletme ile dış kaynak anlaşması yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the development of technology, increase at the expectations of quality at touristic services and changing consumer expectations have caused a rivalry among enterprises. In order to catch the demanded qulity levels and to meet the needs of consumers, the enterprises besides their own sources and skills also need the sources and skills of expert enterprises. In this context, because of the requirements of business World , the enterprises can't be successful or have long lives just by using their own skills. They are trying to survive and meet their lacking skills by using the skills of companies which are experts at their own fields. In this context outsourcing means focusing of an enterprise on its own field of specialization and buying services from expert enterprises for the fields which they are not experts. Outsourcing, besides providing advantages to enterprises of all sectors, also creates big opportunities for enterprises that belong to network structures like travel management.Because of this, in the competitive business world where profit rates are at a big decline, enterprises have chosen to meet their needs by outsourcing. Since travel services can be done by the participation of different shareholders, outsourcing is especialy important for this enterprises. Within this framework, at this study, the aims of outsourcing at travel agencies, the benefits of outsourcing for these agencies and the qualifications that agencies look for at the suppliers are examined. For this aim, data is collected from 151 travel agencies that give service at Muğla district by using questionnaire. At the end of the study, it is determined that the travel agencies have made outsourcing contracts with many supplier enterprises.