Savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye için zaman serisi analizi
Effect of defence expenditures on economic growth: Time series analysis for Turkey
- Tez No: 523995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Savunma sanayi ülkelerde uzun yıllardır mevcudiyetini koruyan bir harcama kalemidir. Gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ekonomiler adına önemli olan savunma harcamaları farklı boyutlarda ekonomileri etkilemektedir. Çalışmada ise savunma harcamalarının ekonomik boyutları üzerinde durularak ekonomik büyüme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ampirik analizinin yapıldığı üçüncü bölümde, Türkiye ekonomisinde savunma sanayine yapılan harcamaların Türkiye ekonomisinin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisi [1961-2016] dönemine ait yıllık veriler kullanılarak Zaman Serisi Analizi (Time Series Analysis) yöntemi yardımıyla ekonometrik olarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The defense industry is an expense item that has been preserved in countries for many years. Defense spending, which is important for both developed and emerging economies, affects economies in different dimensions. In the study, the effects of economic growth on defense expenditures were examined. The third part is made of empirical analysis to study its effect on the growth of Turkey's economy in Turkey the expenditures made in the defense industry economics [1961-2016] period of annual data using Time Series Analysis (Time Series Analysis) with the aid of the method are analyzed in econometric.