Banka genel kredi sözleşmelerinde genel işlem koşullarının içerik denetimi
Content control of general transaction terms in bank general loan agreements
  1. Tez No: 523996
  2. Yazar: SEMRA SEVİM YALIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bankaların; sunduğu tüm hizmetleri kapsayan ve ihtiyaçlarına cevap veren katılmalı sözleşme yapma ihtiyacı neticesinde genel kredi sözleşmeleri meydana gelmiştir. Bir sözleşme yapılırken, düzenleyen tarafın ileride çok sayıda benzer sözleşmede kullanmak amacı ile düzenlediği hükümler ise genel işlem koşullarını oluşturmaktadır. Bankalara sözleşme ilişkisi içinde olduğu taraflara nazaran geniş yetkiler veren genel kredi sözleşmeleri, karşı tarafın ekonomik özgürlüğünü kabul edilemeyecek derecede sınırlayan ve diğer tarafa bağımlı hale getiren kelepçeleme sözleşmesi niteliğini alacak olur ise sebep olduğu adaletsizlikleri önlemek ve karşı tarafı korumak amacı ile birtakım yasal düzenlemeler getirilmiş ve denetim yolları öngörülmüştür. Genel işlem koşulu içeren genel kredi sözleşmelerinin, yürürlük ve yorum denetiminden geçerek sözleşmenin içeriği haline gelen hükümleri, dürüstlük kuralına aykırılık teşkil edecek olursa içerik denetimi gereğince kısmi hükümsüzlük yaptırımına tabi tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
General loan agreements have come to the fore as a result of the reguirement need to make standard contracts that meet the needs of the banks and provide the services they offer. When a contract is being made, the provisions that the issuer regulates in order to use it in a number of similar contracts in the future are the general transaction conditions. General borrowing contracts that grant broader authority to the Banks have been designed to prevent injustice and protect the other party, if the economic freedom of the person is to be restricted and to make it dependent by taking tying contract on the other party. General loan contracts that include general transaction conditions shall be subject to partial non-compliance with the content inspection if the provisions of the contract that have passed through validity and review control and constitute the contents of the contract are contrary to the honesty rule.