Hasan Remzi'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri
Hasan Remzi's life, literary personality and his works
- Tez No: 524079
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Tanzimat dönemi şair ve yazarlarından Hasan Remzi, yaşadığı devirde çok fazla üne kavuşmasa da edebi kişiliği ile Türk edebiyatının önemli bir parçasıdır. Genellikle şiir türünü tercih etmesine karşın roman, hikâye ve hatırat türünde de çalışmaları mevcuttur. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda genellikle dönemin Muallim Naci, Recaizade Mahmut Ekrem vb. gibi ünlü isimlerinin yanında adı neredeyse hiç anılmamasına rağmen, çeşitli gazete ve dergilerde pek çok şiir ve hikâye yayımlamıştır. Yapılan araştırmada yalnızca Hasan Remzi'yle ilgili bugüne kadar yapılan hiçbir çalışmaya rastlanmamıştır. Roman türünde yalnız bir eser verdiği hesaba katılarak Hasan Remzi'nin romancı değil, şair ve hikâyeci olduğunu söylemek mümkündür. Bu tez çalışmasında öncelikle II. Meşrutiyet'te dek Türk edebiyatını etkileyen bazı tarihi, sosyal ve siyasi değişimler hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Daha sonra Servet-i Fünun, Fecr-i Ati gibi önemli edebi hareketlerin yakınında bulunan yazarın biyografisinden ve yaşadığı çevreden sonra edebi kişiliği ele alınmıştır. Yazar hakkında ikincil kaynağa neredeyse hiç rastlanamadığından, edebi kişiliğiyle ilgili değerlendirmeler çoğunlukla eserleri üzerinden yapılmıştır. Şiirleri tematik olarak sınıflandırılarak bunların sanat değerleri incelenmiş ve hikâyelerinde de aynı yol izlenmiştir. Roman ve hikâyelerin incelenmesinde ise sırasıyla olay örgüsü, tema, şahıs kadrosu, mekân, zaman ve dil ve anlatım özellikleri üzerinde durulmuştur. Hasan Remzi'nin eserleri,“Edebi Hayatı ve Eserleri”bölümünde kronolojik olarak sıralanmıştır. Son olarak Remzi'nin hayatı ve eserlerine ışık tutan süreli yayın, arşiv belgesi, fotoğraf, şecere gibi bazı önemli belgeler tezin sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hasan Remzi, one of the writers and poets in Tanzimat reform era, though couldn't get any reputation in period of life, considirable part of Turkish literatüre with his literary personality. He has works about novel, stroy and memoirs in spite of mostly choose to write poem, He has published stroies and poems on several newspapers and journals despite of generally forgotten in studies up to now beside famous names of his period like Muallim Naci, Recaizade Mahmut Ekrem etc. No research has been done so far on Hasan Remzi in the research conducted so far. Count on gave only one product as novel, it's possible the say that Hasan Remzi is not a novelist but poem and story writer. In this thesis, some historical, social and political changes affecting Turkish literature were given briefly until The Second Constitutional Era. Afterwards, it is discussed literary personality of writer's who stays near of important literary movements such as Servet-i Fünun, Fecr-i Ati. Evaluations about his literary personality has done mostly through his works because of rarely encounter secondary sources about the author. His poems were thematically classified and their artistic values were studied and their stories were followed in the same way. In the study of the novels and stories, the event pattern, theme, personality, space, time, language and narrative features are emphasized. The works of Hasan Remzi are listed chronologically in the section“Literary Life and Works”. Finally, some important documents, such as periodicals, archive documents, photographs, genealogy, which shed light on the lives and works of Remzi, were added to the end of the thesis.