Evli çiftlerde sosyal sorun çözme becerileri ile evlilik uyumları arasındaki ilişki
The relationship of social problem-solving skills of married couple to marital adjustment
  1. Tez No: 524224
  2. Yazar: EMEL AYŞE ÜVEZ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmada, evli bireylerin bilişsel-davranışçı akılcı sorun çözme becerilerinin evlilik uyumu ile ilişkisi incelenmiştir. Bununla birlikte, evlilik uyumu ve akılcı sorun çözme becerileri ile sosyo-demografik değişkenler ve aile özellikleri arasında ilişkili olup olmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2016-2017 yıllarında çoğunluğu Düzce ilinde yaşayan 306 evli bireyden (151 kadın, 154 erkek) oluşmaktadır. Katılımcılara; Kişisel Bilgi Formu, Evlilikte Uyum Ölçeği (Locke ve Wallace, 1959) ve Sorun Çözme Becerileri Ölçeği (D'Zurilla ve Nezu, 1990) uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann-Whitney U Testi, Korelasyon ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, cinsiyet ve yaş evlilik uyumu ile ilişkilidir. Kadınlar evliliklerini erkeklere göre daha uyumsuz değerlendirmektedirler. Evliliğini uyumsuz olarak değerlendiren sadece 31-40 yaş grubundaki bireylerdir. Diğer yaş grupları (19-30, 41-50 ve 51-77) ise, evliliğini uyumlu olarak değerlendirmekte olup evlilik uyumu en yüksek olan 51-77 yaş grubundaki bireylerdir. Eşi birden fazla evlenmiş olan ve boşanma düşüncesi olan bireyler evliliklerini uyumsuz olarak değerlendirmektedir. Katılımcıların sorun çözme becerileri değerlendirildiğinde, yaş ve eğitim düzeyinin artması ile sorun çözme becerileri de artmaktadır. Evliliği uyumsuz olan bireylerde, evlilik uyumu sadece çözümü uygulama ve değerlendirme alt bileşeni ile ilişkilidir. Evliliği uyumlu olan bireylerde, evlilik uyumu akılcı sorun çözme becerileri ile ilişkilidir. Ayrıca evlilik uyumu, akılcı sorun çözme becerilerinin alt bileşenlerinden çözümü uygulama ve değerlendirme alt bileşeni hariç tüm alt bileşenler ile ilişkilidir. Akılcı sorun çözme becerileri evlilik uyumundaki değişimi açıklamaktadır. Araştırma sonuçları, tartışma kısmında, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Sonuç olarak, ülkemizde sunulmakta olan danışmanlık hizmetinde bireylere sorun çözme becerileri eğitiminin verilmesinin evlilik uyumunda artış sağlayacağı öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationship between marital adjustment and cognitive-behavioral rational problem-solving skills of married individuals was examined. Along with that, it has also been investigated whether marital adjustment and rational problem-solving skills are related to socio-demographic variables and family characteristics. The sample consisted of 306 married individuals (151 women, 154 men), most of whom live in Düzce in 2016-2017. The participants were given The Personal Information Form, The Marital Adjustment Scale (Locke and Wallace, 1959) and The Problem-Solving Skills Scale (D'Zurilla ve Nezu, 1990). To analyze the data, T-test, One-way Analysis of Variance (ANOVA), Mann-Whitney U Test, Correlation and Regression tests were used. According to research findings, gender and age, marital adjustment is associated with. Women evaluate their marriage more maladjustment than men. The 31-40 age group is the only age group that reports marriage maladjustment. Other age groups (19-30, 41-50 and 51-77), state marriage as the adjustment. The 51-77 age group is the age group with the highest marital adjustment. Spouse is married more than once and those who think about divorce are reported as maladjustment with their marriage. When participants' problem-solving skills are assessed, problem-solving skills increase with the age and education. Those whose marriage is maladjustment; marital adjustment is only related to solution implementation and verification subcomponent of the rational problem-solving skills. Those whose marriage is adjusted, marital adjustment is related to rational problem-solving skills. In addition, marital adjustment is related to all subcomponents of the scales, except for solution implementation and verification subcomponent of the rational problem-solving skills. The results were discussed with context of relevant literature. As a result, it has been suggested that private counselling services or government counselling services would arrange problem-solving skills training to improve marital adjustment skills.