Evli bireylerin sosyal sorun çözme becerileri ve evlilik uyumları arasındaki ilişkide bağlanma stillerinin düzenleyici rolü
The moderating role of attachment styles on the relationship between married individuals social problem-solving skills and marital adjustment
  1. Tez No: 771473
  2. Yazar: MELEK HÜSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Evli bireylerin evlilik uyumlarının sosyal sorun çözme becerileriyle ilişkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte evli bireylerin sahip oldukları bağlanma stillerinin güvenli olması bu ilişkiyi güçlendirmektedir. Bu çalışmanın temel amacı evli bireylerin sosyal sorun çözme becerileri ile evlilik uyumları arasındaki ilişkide bağlanma stillerinin düzenleyici rolüne bakmaktır. Bu amaçla düzenleyici değişken olan güvenli, korkulu, saplantılı ve kayıtsız bağlanma stillerinin gruplar arası farklılaşıp farklılaşmadığı ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemi 21 yaş ve üzerinde 430 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan bireylere Sosyo-demografik Bilgi Formuyla beraber Çift Uyum Ölçeği, Sosyal Sorun Çözme Envanteri ve İlişki Ölçekleri Anketi uygulanmıştır. Verilerin analizinde G*Power 3.1.9.7, IBM SPSS 26 ve Process Macro 4.0 versiyonu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, evli bireylerin sosyal sorun çözme becerileri ile evlilik uyumları arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki olduğu görülmüştür. Evli bireylerin sosyal sorun çözme becerileri ile evlilik uyumları arasındaki bu ilişkide sosyo-demografik değişkenlerin düzenleyici rolü bulunmamıştır. Bağlanma stillerinin düzenleyici role sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca düzenleyici değişken olan bağlanma stillerinden güvenli bağlanma stili ile kayıtsız bağlanma stili grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak güvenli bağlanma stili ile korkulu ve saplantılı bağlanma stili grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmanın bulguları literatür kapsamında ele alınarak tartışılmış ve araştırmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ifade edilerek araştırmacı ve uygulamacılara öneriler sunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sosyal Sorun Çözme, Evlilik Uyumu, Bağlanma Stilleri, Düzenleyici Rol.
Özet (Çeviri)
It is known that the marital adjustment of married individuals are related to their social problem-solving skills. However, the secure attachment styles of married individuals strengthen this relationship. The main purpose of this study is to examine the moderator role of attachment styles in the relationship between social problem-solving skills and marital adjustment of married individuals. For this purpose, it is aimed to examine whether secure, fearful, preoccupied and dismissive attachment styles, which are regulatory variables, differ between groups. The sample of the study consists of 430 married individuals aged over 21 and over. Socio-Demographic Information Form, Dyadic Adjustment Scale, Social Problem Solving Inventory and Relationship Scales Questionnaire were applied to the individuals participating in the research. G*Power 3.1.9.7, IBM SPSS 26 and Process Macro version 4.0 were used in the analysis of the data. According to the findings of the study, it was observed that there was a moderate positive correlation between the social problem-solving skills of married individuals and their marital adjustment. Socio-demographic variables did not have a moderator role in the relationship between the social problem-solving skills of married individuals and their marital adjustment. It has been determined that attachment styles have a moderator role. In addition, a statistically significant difference was found between secure attachment style and dismissive attachment style groups, which is one of the moderator variables. However, there was no statistically significant difference between secure attachment style and fearful and preoccupied attachment style groups. The findings of the study were discussed within the scope of the literature, and the strengths and limitations of the study were expressed and necessary suggestions were presented to the researchers and practitioners. KEYWORDS: Social Problem Solving, Marital Adjustment, Attachment Styles, Moderating Role.