Lattice, quantum analysis and applications to discrete D'Alembert problems
Latis, kuantum analiz ve fark D'Alembert problemlerine uygulamaları
  1. Tez No: 524235
  2. Yazar: ZEHRA TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SİLİNDİR YANTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde latis ve kuantum sayıları üzerine çalıştık. İlk olarak, normal kalkülüse benzer şekilde, h-nabla, h-delta türevleri, h-binom, h-üstel, h-trigonometrik, h-hyperbolik fonksiyonları inşa ettik ve h-nabla ters türevi tanıttık. h sıfıra giderken h-analiz real sayıları kapladığından, h-analiz üzerindeki bu çalışma“ayrıklaştırma”(h-ayrıklaştırması) olarak isimlendirilebilir. Bunun uygulaması olarak, dalga denklemi problemlerinin h-analogunu bir diğer deyişle, h-D'Alembert problemlerini oluşturduk ve h-binom fonksiyonları cinsinden h-D'Alembert çözümlerini bulduk. Ayrıca h-analitikliği tanımladık ve Cauchy-Kovalevskaya Teoreminin h-versiyonunu kullanarak tek ve analitik çözümlere sahip olan bazı örnekler sunduk. Daha sonra kuantum analizle ilgili olan q-türev, 1/q-türev ve q-integral, 1/q-integral özelliklerini inşa ettik. Son olarak da q ve 1/q-D'Alembert problemlerini ve onların çözümlerini inşa ettik. Cauchy-Kovalevskaya Teoreminin q-analogunu kullanarak bu çözümlerin teklik ve q-analitikliklerini inceledik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study on lattice and quantum numbers. First, similar to the ordinary calculus, we build h-nabla, h-delta derivatives, h-binomial, h-exponential, h-trigonometric, h-hyperbolic functions and we introduce h-nabla antiderivative. Since h-analysis recovers real numbers as h tends to zero, the study on h-analysis can be called as“discretization”(h-discretization). As an application, we construct h-analogue of problems of wave equations in other words, h-D'Alembert problems and we find h-D'Alembert solutions in terms of h-binomial functions. Also we define h-analyticity and using h-analogue of Cauchy-Kovalevskaya Theorem we present some examples which have unique and analytic solutions. Next, we construct quantum analysis with related q-derivative, 1/q -derivative and q-integral, 1/q -integral properties. Finally we construct q and 1/q-D'Alembert problems and their solutions. By using q-analogue of Cauchy Kovalevskaya Theorem, we examine the uniqueness and q-analyticity of these solutions.