Siirt yöresinde kentsel dönüşüm kapsamında mevcut binaların zemin ve yapısal değerlendirilmesi
The scope of urban transformation of existing buildings in Siirt ground and structural evaluation
- Tez No: 524245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEKİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Siirt yöresi 1.dereceden deprem bölgesinde bulunmaktadır. Yörede inşaat ömrünü tamamlamış, mevcut yönetmeliklere uygun olmayan yapılar bulunmaktadır. Ayrıca malzeme ve işçilik bakımından kusurlu olup olası bir depremde can ve mal kaybına yol açabilecek yapıların kentsel dönüşüm kapsamına alınması daha uygundur. Tez kapsamında, kentsel dönüşüm kapsamına girmiş 5 adet betonarme yapı değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Riskli Bina Tespit Yönetmeliği (RBTE 2013) ile Türkiye Deprem Yönetmeliği (TDY 2007) dikkate alınmıştır. Kentsel dönüşümün gerekliliği ve aynı zamanda kentsel dönüşüm kapsamında olmayan ve risk potansiyeli taşıyan yapıların da olası bir depremden zarar görebileceği göz ardı edilmemelidir. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile elde edilen verilerin değerlendirilmesi büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Siirt region is located in the 1st earthquake zone. There are buildings that have completed the economic life in the area and are not in compliance with existing regulations. It is also important to include buildings that are defective in terms of materials and workmanship and that can lead to loss of life and property in a possible earthquake. Within the scope of the thesis, 5 reinforced concrete buildings within the scope of urban transformation were evaluated. In this context, Risky Building Detection Regulation (RBTE 2013) and Turkey Earthquake Regulations (TDY 2007) is considered. It should not be overlooked that the necessity of urban transformation and, at the same time, some structures not covered by urban transformation may suffer from a possible earthquake. The data obtained about urban transformations actually show how serious it is