Psödofakik büllöz keratopatili hastalara uygulanan desme membran soymalı otomatize endotelyal keratoplasti ve penetran keratoplasti sonrası görme ile ilgili yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life in patients with pseudophakic bullous keratopathy after descement stripping automated endothelial keratoplasty and penetrating keratoplasty
  1. Tez No: 524271
  2. Yazar: MELİKE LİDER GEZER ÖRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ELVİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Görsel fonksiyon anketi (GFA), görme bağımlı fonksiyonların ve çeşitli oküler durumların yaşam kalitesine etkilerini ölçmek için geliştirilmiş 25 sorudan oluşan bir ankettir. Literatürde katarakt, glokom, diyabetik retinopati, yaşa bağlı makula dejeneresansı ve dejeneratif myopi tanılı hastalarda uygulanmış ve hastalıkların görme ile ilgili yaşam kalitesine etkisi tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında amacımız; psödofakik büllöz keratopati (PBK) sebebiyle PK veya DSEK uygulanmış hastalarda GFA'nın sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sadık Eratik Göz Kliniği, kornea bölümüne; Ocak 2015 - Eylül 2017 tarihleri arasında psödofakik büllöz keratopati tanısıyla PK veya DSEK uygulanan hastaların dosyaları geriye dönük olarak tarandı. Postoperatif 1. yıl takipleri tamamlanan, görsel stabilizasyon sağlamış hastalar çalışmaya dahil edildi. Yaş, cinsiyet, takip süresi, öncesinde geçirilen katarakt operasyonu ile kornea nakli arasında geçen süre, preoperatif görme keskinliği ve takipte görülen komplikasyonlar takip dosyalarından tespit edildi. Tam oftalmolojik muayene ve görsel fonksiyon anketi (GFA) uygulaması için kliniğimize davet edildi. Muayene sırasında postoperatif en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), diğer göz EİDGK, postoperatif nihayi astigmat, sferik eşdeğer (SE) ve K ortalama (Kort.) değerleri kaydedildi. Muayene sonrası görsel fonksiyon anketi soruları tek kişi tarafından hastalara yöneltildi. PK ve DSEK gruplarındaki hastaların demografik özelikleri, muayene bulguları, GFA toplam sonuçları karşılaştırıldı ve tüm değişkenler ile GFA sonuçları arasındaki korelasyon değerlendirildi. Bulgular: PBK tanısıyla; 20'sine (%50) PK, 20'sine (%50) DSEK yapılan toplam 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Postoperatif EİDGK (PK: 1.2± 0.7, DSEK: 0.5 ± 0.2 logmar) anlamlı olarak DSEK grubunda daha yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The National Eye Institute-Visual Function Questionnaire (NEI-VFQ) is a vision-targeted survey that assesses the impact of visual impairment on the quality of life. In the literature; cataract, glaucoma, diabetic retinopathy, age-related macular degeneration and degenerative myopia have been applied in the quality of life associated with the occurrence of diseases. In this thesis, our aim is; to compare the results of NEI-VFQ in patients who underwent PK or DSEK due to pseudophakic bullous keratopathy (PBK). Methods: The files of patients who referred to Sadık Eratik Göz Kliniği, Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, Health Sciences University, Department of Cornea, underwent PK or DSAEK with the diagnosis of pseudophakic bullous keratopathy between January 2015 and September 2017 were retrospectively reviewed. Patients which have postoperative 1st year follow-up and visual stabilization were included the study. Age, sex, follow-up period, preoperative cataract surgery, corneal transplantation time, preoperative visual acuity and follow-up complications were determined from the files. Postoperative best corrected visual acuity (BCVA), other eye BCVA, postoperative end-astigmatism, spherical equivalent (SE) and mean K values were recorded during the examination. After the examination, National Eye Institute Visual Functioning Questionnaire-25 (VFQ) were directed to patients. Demographic features, examination findings, total results of the patients in the PK and DSEK groups were compared and the correlation between all variables and VFQ-25 results was evaluated. Results: Fourty patients with PBK, 20 patients (50%) underwent PK and 20 patients (50%) underwent DSAEK were included the study. Postoperative BCVA (PK: 1.2 ± 0.7, DSEK: 0.5 ± 0.2 logmar) was significantly higher in the DSAEK group (p 0.05).