İris flöresein anjiografi (klinik araştırma)
  1. Tez No: 13238
  2. Yazar: ZİYA KAPRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
46 V. ÖZET Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina biriminde,1990 nisan ile 1991 ocak tarihleri arasında 82 hastanın İFA çekimleri yapılmıştır.IFA için fundus kamara kullanılmış olup, periferik aberasyonları azaltmak için + 5 Dioptirilik konkav, konveks lens fundus kamaranın önüne ilave edilmiştir. İFA çekilen 82 hastanın 63 ü üç ayrı guruba ayrılarak bu çalışma kapsamına alınmıştır. 1. grubtaki proliferatif diabetik retinopatili 22 hastanın 44 gözüne İFA kayıtları yapılmıştır.Biyomikroskobik muayene ile 10 gözde (%23) rubeozis izlenmiş olup,34 gözde (%77) oranında anjiografik olarak rubeozis iridis gelişimi kaydedilmiştir. Rubeozis iridisli diabetik hastalarda ağır vitreoretinal patolojilerin bulunduğu vurgulanmıştır. 2. gurubtaki 25 hastaya katarakt ameliyatından 3 ay sonra İFA çekilmiş olup, kan iris bariyer değişiklikleri gözlenmiştir. Arka kamara göz içi lensi implante edilmiş olan olgularda %64 oranında, intrakapsüler katarakt ekstraksiyonu yapılmış olan hastalarda %45 oranında, kan iris bariyerinin bozuk olduğu gözlenmiştir. Pseodofakik ve af akik olgulardaki İFA sonuçları khi-kare testi ile karşılaştırılmış ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur (0.30
Özet (Çeviri)
47 VI. SUMMARY: Iris fluorescein angiography (IFA) was performed on 82 patients, between April 1990- January 1991 in University of GazifFaculty of Medicine, Department of Ophthalmology.The precedure was performed by placing a + 5 concave-convex lens in front of fundus camera to eliminate the abberations taking place at the periphery.The study included 126 eye of 63 patients, and the results are discussed in three groups. In the fist group IFA was performed on44 eyes of 22 patients with severe proliferative diabetic retinopathy with vitreous haemorrhage, tractional retinal detachment and glial proliferation Although rubeozis iridis was present in onlylO (%23) of them, angiographically rubeozis iridis was observed 34 (%77) eyes. The second group included 25 eyes, 14 with posterior chamber intraocular lenses, 11 with intracapsular cataract extraction.IFA was performed after 3 months in the postoperative period.Breakdown of blood iris barier was observed in 9 (%65) patients with IOL implantation and 5 patients (%45) who had undergone intracapsular cataract extraction.When compered with chi squere test difference between aphakic and pseodophakic eyes weren't significant statistically. In the third group 12 patient with proliferative diabetic retinopathy and vitreous hemorrhaged patients with nondiabetic vitreous hemorrhage underwent IFA before pars plana vitrectomy operations, and these findings were compared with postoperative visual actuities.In 12 patient an abnormal IFA pattern was observed.Of these patients 10 eyes (%83 )revealed a postoperative vision less than 0.1.In 2 of 4 patients whom a normal IFA pattern was observed pre op eratively, visual acuities increased over 0.1 and no severe vitreoretinal pathologies were observed.