Güneybatı Anadolu Bölgesinde frekans bağımlı soğurulma
Frequency dependent replacement in the Southwest Anatolian Region
  1. Tez No: 524321
  2. Yazar: EDA GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT YALÇIN KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye deprem açısından önemli bir ülkedir. Yaptığımız çalışmada Güneybatı Anadolu Bölgesinde meydana gelen depremlerin oluşturduğu sismik riski ve aktif tektoniği, soğurulma parametresine bağlı olarak ortaya koymaya çalıştık. Yaptığımız çalışmada 2014 ile 2015 yılları arasında Güneybatı Anodolu'da meydana gelmiş 660 deprem verisi kullanılmıştır. İnceleme bölgesi, 36.00o-39.00o K enlemleri ve 26.00o-32.00o D boylamları arasında yer alan Güneybatı Anadolu Bölgesidir. Bu verilerle Güneybatı Anadolu Bölgesi için sismik kalite faktörü (Q) belirlenmiştir. Koda dalgalarından elde edilen kalite faktörü, tektonik olarak durağan ve aktif bölgelerin değişkenliğini gösteren önemli bir parametredir. Bu tez çalışmasında seisan programı kullanılarak yapılmış olup koda dalgalarındaki değişim surfer programıyla haritalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is an important country in terms of earthquake. In our study, we tried to determine the seismic risk and active tectonic, depending on the absorption parameter of the earthquakes occurring in southwestern Anatolia Region. In our study, 660 earthquake data were used in Southwest Anodolu between 2014 and 2015. The survey area is the Southwestern Anatolian Region, located between 36.00o-39.00o K latitudes and 26.00o-32.00o D longitude. With these data, seismic quality factor (Q) was determined for Southwest Anatolia Region. The quality factor obtained from the Coda waves is an important parameter that shows the variability of the stationary and active regions as tectonics. In this thesis, the change in code waves was mapped using the seisan program.