The impact of controlled access to design studios on place attachment and territoriality
Tasarım stüdyolarında kontrollü girişin mekansal bağlılık ve bölgesellik üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 524400
  2. Yazar: HANDE BURCU DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada tasarım stüdyolarında öğrencilerin mekânsal bağlılık ve bölgesellik arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla, mekânsal bağlılık ve bölgesellik İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'ne (IAED) ait olan ortak kullanıma açık stüdyolar ve Mimarlık Bölümü'ne (ARCH) ait olan kart girişli stüdyolar karşılaştırılarak yapılmıştır. Ek olarak öğrencilerin kendi stüdyolarını iç mekânsal değerlendirmesi de çalışılmıştır. Anket çalışmasında sorulan sorular, Rioux (2006) tarafından ortaya konmuş Çalışma Alanlarında Mekânsal Bağlılık ölçütünden adapte edilmiş mekânsal bağlılık maddeleri, Brown (2009) tarafından ortaya konmuş bölgesellik maddeler ve Imamoğlu (1981) tarafından ortaya konmuş“İç uzamlar için genel bir değerlendirme ölçütü”nden alınan genel değerlendirme maddelerinden oluşmaktadır. İki bölümün 2. ve 3. sınıf öğrencileri arasında bir anket çalışması yürütülmüş ve cevaplar incelenmiştir. Yüz elli kişi (110 kadın, 40 erkek) çalışmaya katılmıştır. Sonuçlar tasarım stüdyolarında mekânsal bağlılığın, bölgesellik ve çevrenin genel değerlendirilmesi ile arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak, bölgesellik ve genel değerlendirme arasında bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study focused on to explore the relationship between place attachment and territoriality of students towards their design studios. For this purpose, we examined place attachment and territoriality in design studios by comparing design studios with open doors, which belongs to Interior Architecture and Environmental Design (IAED) Department; and key-card entry, which belong to Architecture (ARCH) department. Additionally, students' evaluation of their own design studios was also considered in the study. The questionnaire of the study included items of place attachment, which were adapted from Workplace Attachment Scale of Rioux (2006); territoriality, adapted from Brown (2009) and general evaluation items towards interiors, adapted from Imamoglu (1981). This questionnaire was administered to 2nd and 3rd year students from two departments at I.D. Bilkent University. One hundred and fifty students (110 women, 40 men) responded to the questionnaire in their own design studios. The results indicate that place attachment had positive relationships with both territoriality and general evaluation of the studios. It is also found that there is a positive relationship between place attachment and general evaluation. However, no certain relationship emerged between territoriality and general evaluation.