The relationship between complexity, preference and restorative potential of interiors
İç mekanlarda psikolojik yenilenme potansiyeli, karmaşıklık ve beğeni ilişkisi
- Tez No: 524401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, iç mekanlarda karmaşıklık, beğeni ve psikolojik yenilenme potansiyeli arasındaki ilişkiyi incelemektir. On sekiz adet siyah-beyaz kafe, restoran, lobi, bekleme alanı gibi üçüncül mekan fotoğrafı üç farklı üniversiteden tasarım alanı dışındaki bölümlerde okumakta olan 100 öğrenci tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirme, karmaşıklık, beğeni, aşinalık, yenilenme/tazelenme potansiyeli, psikolojik uzaklaşma sağlama potansiyeli, hayranlık uyandırma potansiyeli, uyumlu/ahenkli olma ve beklentilere uygunluk potansiyeli üzerine yapılmıştır. Algılanan Yenilenme Potansiyeli Testinin tek maddelik versiyonu iç mekanlarda yenilenme potansiyelini ölçmek için uyarlanmıştır. Pearson korelasyon analizi, tekrarlı varyans analizi ve aracı değişken analizi yapılmıştır. Sonuçlar beğeninin karmaşıklık ve psikolojik yenilenme potansiyelinin bileşenleri ile pozitif bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Karmaşıklığın hayranlık uyandırma potansiyeli, uyumlu/ahenkli olma ve beklentilere uygunluk potansiyeli ile pozitif bir ilişkisi çıkmıştır. Hayranlık uyandırma potansiyeli ve uyumlu/ahenkli olma, karmaşıklığın beğeni üzerine etkisinde aracı değişkenler olarak çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study is to investigate the relationship between complexity, preference and restorative potential of interiors. Eighteen black and white images of third places such as cafes, restaurants, and lounges were rated by 100 non-designer university students from three universities. They rated the images on preference, complexity, familiarity, perceived restoration potential and restoration components (being away, fascination, extent, compatibility). A single-item version of Perceived Restorativeness Scale was adapted to measure the restorative potential of interior spaces. Pearson's Correlation, repeated measures ANOVAs and a mediation analysis were conducted. The results showed that preference a was positively correlated with both complexity and components of restoration. Complexity was positively correlated to fascination, extent, and compatibility. Fascination, Extent, and Compatibility mediated the effect of complexity on preference.