Sosyal medya güvenilirlik algısının bilgi paylaşma davranışıyla ilişkisi: Anadolu Üniversitesi öğrencileri örneği
The relationship between credibility perception and information sharing behavior on social media: The case of Anadolu University students
  1. Tez No: 524413
  2. Yazar: MEHMET RAMAZAN YILDIZGÖRÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Sosyal medya özellikle genç kullanıcılar için önemli bir bilgi kaynağı konumundadır. Sosyal medyadan edinilen bilgilerin yanlışlığı özellikle sağlık, siyaset veya eğitim gibi konularda risk oluşturabilmektedir. Bu nedenle sosyal medyadan edinilen bilginin güvenilirliğinin belirlenmesi önemli bir hal almıştır. Güvenilirlik algısı aynı zamanda bilgiyi paylaşma davranışı üzerinde de etkili olabilmektedir. Bu çalışma sosyal medyaya yönelik güvenilirlik algısının bilgi edinme ve bilgi paylaşma davranışına etkisi üzerinde durmaktadır. Çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin sosyal medya güvenilirlik algılarını ve bilgi paylaşma davranışlarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda veri toplamak için üniversite öğrencilerine nicel ve nitel paradigmalar çerçevesinde kaynak, mesaj, araç güvenilirliğine ve paylaşma davranışlarına dair sorular yöneltilmiş ve alınan cevaplara ait veriler analiz edilmiştir. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı tercih edilmiştir. Nicel paradigma kapsamında betimsel, ilişkisel ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Nitel paradigma kapsamında ise öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Böylece üniversite öğrencilerinden toplanan nicel verileri, aynı örnekleme dahil olan öğrencilerden toplanan nitel verilerle karşılaştırma imkanı bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları, eğitim alanları ve sınıf düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin sosyal medya güvenilirlik algılarının, sosyal medyada paylaşım yapma davranışları üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media is an important source of information, especially for young users. The inaccuracy of information obtained from social media can pose risks especially to health, politics and education. For this reason, it has become important to determine the credibility of information obtained from social media. At the same time, the credibility perception can also have an impact on knowledge sharing behavior. This study focuses on the impact of credibility perception on social media on information acquisition and sharing behavior. This study focuses on the effect of reliability perception on information acquisition and information sharing behavior on social media. The purpose of the study is to examine the social media credibility perceptions and information sharing behaviors of university students. In order to collect data for this purpose, university students were asked questions about source, message, tool credibility and sharing behaviors in the context of quantitative and qualitative paradigms and the data about answers were analyzed. Mixed method approach was preferred in the research. Descriptive, relational and comparative analyzes have been made in the context of quantitative paradigm. In the qualitative paradigm, semi-structured interviews were conducted with students. Thus, the quantitative data collected from the university students were compared with the qualitative data collected from the students. According to the results of the research, statistically significant relationships were found between students' social media usage habits, education areas and class levels. Moreover, it has been seen that students' perception of social media reliability has an effect on the behavior of sharing in social media.