Modern Cezayir edebiyatında kısa öykü türünün doğuşu ve gelişimi
Born and development of the short story genre in modern Algerian literature
- Tez No: 524414
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, kısa öykünün geliştiği dönemin siyasi ve toplumsal arka planı hakkında bir izlenim edinebilmek amaçlanmıştır. Bu nedenle bu bölümde, Cezayir'in özellikle Fransız işgalinden bağımsızlık sonrası döneme kadarki tarihi süreci ele alınmıştır. Ayrıca Cezayir'in Fransız işgalinden önceki tarihi seyri ile ilgili de bilgi verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Batı edebiyatı kaynaklı bir tür olan kısa öykünün gelişimi ve diğer Arap ülkelerindeki seyri ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Cezayir edebiyatında kısa öykü türünün ortaya çıkışı, kısa öykü yazımının gecikme sebepleri ve XX. yüzyılın ikinci yarısı ile beraber kısa öykü türünde görülen gelişmeler incelenmiştir. Yine bu bölümde Cezayir'de kısa öykünün geçirdiği aşamalara yer verilmiş olup kısa öykünün gelişiminde ön plana çıkan öykücüler ve eserleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This work consists of three chapters; and in first chapter, particularly Algeria's post occupation of French period and periods after independence were addressed in order to have an idea to a certain extent on political and social background of evolvement of short story. In addition to that, a brief information is also provided on periods before 1830. Second chapter of this work addresses the evolvement of short story which has western origin, and provides general information on evolvement course of short story in other Arap countries.In final chapter, the appearance of short story in Algerian literature, reasons which caused the delay of writing short story and developments which took place in second half of 20th century and are related to short story were reviewed. Moreover, phases that short story went through in Algeria were addressed and story writers who were prominent figures in contributing the evolvement of short story and their treatises were scrutinized.