Servikal lezyonların tanınmasında kolposkopik muayenede hpv tiplerinin ve endoservikal küratajın önemi
The importance of hpv genotypes and endoservical curettage for evoluation of cervical lesions in colposcopic examination
- Tez No: 524425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA MELTEM PİRİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Serviks kanseri kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanserler arasındadır. Hem etiyolojik olarak sorumlu tutulabilen human papilloma virüs (HPV) gibi bir etkenin olması hem de gelişim basamakları benign/prekanseröz değişikliklerden, invaziv kanser oluşumuna kadar uzun bir sürece ihtiyaç duyduğundan etkili tarama ile öngörülebilir bir kanser tipidir. Çalışmamızın temel amaçları; HPV genotipleme ile ortaya konan yüksek riskli HPV 16 ve/veya 18 ile diğer HPV genotiplerinin farklı yaklaşım gerektirip gerektirmediğini araştırmak ve kolposkopi esnasında eş zamanlı endoservikal kürataj yapılmasının gerekli olup olmadığının değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Kadın Hastalıkları Jinekoloji Polikliniğimize; 01.12.2016 ile 01.02.2017 tarihleri arasında başvuran 25–65 yaş aralığındaki HPV DNA pozitif hastaların, HPV genotipleri, kolposkopik biyopsi ve endoservikal küretaj sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Yüksek riskli HPV genotipleri 16 ve/veya 18 ile diğerleri olarak gruplandırılarak; smear sonuçları, biyopsi sonuçları, endoservikal küretaj sonuçları kıyaslandı. Kolposkopik ve endoservikal küretaj sonucunda elde edilen biyopsi sonuçlarının korelasyonu değerlendirildi BULGULAR: Çalışmaya dâhil edilen 111 hastanın ortalama yaşı 44.48±8.34 yıl, ortalama gravida 3.29±1.78, parite sayısı 2.45±1.29, sigara içme oranı %34.2 idi. HPV genotipleri ile smear sonuçlarının değerlendirmesinde anlamlı bir ilişki mevcut değildi (p=0.649). Kolposkopik biyopsi HPV 16 ve/veya 18 ve diğer genotiplere göre değerlendirmesinde istatistiksel olarak anlama ulaşmayan bir ilişki mevcuttu (p=0.067), benzer bir eğilim endoservikal küretaj açısından da mevcuttu (p=0.072).
Özet (Çeviri)
AIM: Cervix cancer is one of the most frequent gynaecologic cancer in women. Cervix cancer is a preventable type of cancer because of the well-known etiologic factor human papilloma virus (HPV) and prolong progression period from benign/precancerous lesions to invaziv carcinoma. The principle aims of this study are to investigate the need of different surveillance methods for high-risk HPV genotypes mainly HPV 16 and/or 18 and to investigate the rationale for performing endocervical curettage in addition to colposcopic biopsy for evaluation of cervical lesions. MATERIAL and METHODS: The study conducted in our gynaecology polyclinic between 01.12.2016 to 01.02.2017. HPV DNA positive, 25-65 years old, patients were enrolled. HPV genotypes, colposcopic biopsy and endocervical curettage results were retrospectively analysed. High-risk HPV genotypes 16 or 18 and other HPV genotypes were grouped and, compared in terms of Pap smear, colposcopic biopsy, endocervical curettage results. The correlation of colposcopic biopsy and endocervical curettage was also investigated. RESULTS: Total 111 patients enrolled to the study, mean age 44.48±8.34 years, mean gravida 3.29±1.78, parity 2.45±1.29. There was no significant relation between HPV genotypes and Pap smear results (p=0.649). The comparison of colposcopic biopsy results for high-risk HPV genotype 16 or 18 and other HPV genotypes were not reach statistical significance but there is a trend for differentiation (p=0.067), this trend also observed for endocervical curettage (p=0.072).