Gonartrozlu hastalarda kıkırdak ve subkondral kemikteki değişikliklerin klinik, radyolojik ve histopatolojik değerlendirilmesi
Clinical, radiological and histopathological evaluation of changes in cartilage and subchondral bone in patients with KNEE osteoarthritis
  1. Tez No: 524426
  2. Yazar: TOLGA KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOMBACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu kesitsel çalışmada ileri derecede gonartrozlu hastalarda kıkırdak hasarı ve kaybı ile subkondral kemik değişiklikleri, kemik iliği lezyonları (KİL), subkondral kemik kistlerinin (SKK); klinik radyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi ve bunların obezite, dizilim bozukluğu gibi durumlarla ilişkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Eylül 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 21 gonartrozlu hastanın 22 dizi çalışmaya dahil edildi. Olguların 11 tanesinin sol, 9 tanesinin sağ dizi ve bir olgunun bilateral dizi radyografik olarak Ahlback sınıflaması ile değerlendirildi. Total diz artroplastisi uygulanan hastaların eklem materyallerinin mamografi ile yoğunluk ölçümleri yapıldı. Ardından histopatolojik değerlendirmeye alındı. Hastaların klinik KOOS ve SF-36 skorları ile ağrı, günlük yaşam aktiviteleri, yaşam kalitesi ve genel sağlık durumları değerlendirildi. Mekanik aks dizilimi değerlendirilerek 100'nin altı, 10-190 arası ve 190'nin üzeri olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Hastalar vücut kitle indekslerine (VKİ) göre 30'un altı ve üzeri olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Oluşturulan bugruplar arasında klinik, radyografik ve histopatolojik bulgular karşılaştırıldı. Bulgular: İncelenen dizlerin 17' sinde medial tibial platosunda KİL, 19' unda SKK saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this cross-sectional study is to investigate the relationship between cartilage damage and loss, and subchondral bone changes, bone marrow lesions (BML), subchondral bone cysts (SBC); clinical radiological and histopathological findings, and their relation with conditions such as obesity and malalignment in patients with severe knee osteoarthritis. Material and methods: Twenty-two knees of 21 patients with knee osteoarthritis admitted to our clinic between September 2017 and January 2018 were included in the study. Eleven of the cases were left knee, 9 with right knee and 1 with bilateral knees were evaluated radiographically with Ahlback classification. Density measurements of joint materials that obtained with total knee arthroplasty were performed by mammography. After that histopathological evaluation was performed. Clinical scores evaluated as with KOOS and SF-36 scores, pain, function in daily living, quality of life and general health status. The mechanical axe alignment was divided into three groups of less than 10, 10-19 and over 19 degree. Patients were divided into two groups according to body mass index (BMI) of less than 30 and above. Clinical, radiographic and histopathological findings were compared between these groups. Results: In 17 of the knees examined, BML was detected in medial tibial plateau and SCS was detected in 19 patients. Subchondral bone density in the lateral tibial plateau of those with low grade varus was significantly lower than the others (p =0,05).