Muhammed Nûru'l-Arabî'nin el-Envâru'l-Muhammediyye fî Şerhi Risâleti'l-Vücûd adlı eserindeki tasavvufî görüşleri
The sufistic views of Muhammed Nûru'l-Arabî in el-Envâru'l-Muhammediyye fî Şerhi Risâleti'l-Vucûd
- Tez No: 524448
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖGKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Muhammed Nûru'l-Arabî'nin tasavvufî görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte; Melâmîliğin tanımı ve ortaya çıkışından günümüze değin geçirdiği merhalelerden bahsedilmiştir. Birinci bölümde; Muhammed Nûru'l-Arabî'nin hayatı, eserleri ve halîfeleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; öncelikle eserin tanıtımı yapılmış, akabinde ise şerh edilen Seyyid Şerîf el-Cürcânî'nin Vahdet-i Vücûd Risâlesinin Türkçe tercüme metnine yer verilmiştir. Daha sonra da Muhammed Nûru'l-Arabî'nin el-Envâru'l-Muhammediyye fî Şerhi Risâleti'l-Vücûd adlı eserinin Türkçe tercüme metni verilmiştir. Üçüncü bölümde; Muhammed Nûru'l-Arabî'nin, el-Envâru'l-Muhammediyye fî Şerhi Risâleti'l-Vücûd adlı eseri bağlamında tasavvuf anlayışı, karşılaştırmalı yöntemle ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is prepared to find out Muhammed Nûru'l-Arabî's mystical opinion. Thesis has login and three parts of it. In login; there is Melâmîlik's definition and talked about appearance of stage until this time. In the first part; Muhammed Nûru'l-Arabî's life, work and caliph's information are given. In the second part; firstly description of work is made, then given place to proposed work Seyyid Şerîf el-Cürcânî's Vahdet-i Vücûd Risâle's Turkish translation text. And then Muhammed Nûru'l-Arabî's Turkish translation text of el-Envâru'l-Muhammediyye fî Şerhi Risâleti'l-Vücûd's is given. In the third part; Muhammed Nûru'l-Arabî's work el-Envâru'l-Muhammediyye fî Şerhi Risâleti'l-Vücûd's comparison ways of mystical meaning is given.