Muammer Sun'un Piyano İçin Yurt Renkleri (1.Defter) ve Necdet Levent'in Piyano İçin On Parça eserlerinin piyano eğitimi açısından incelenmes
Analysis of Muammer Sun's Dorm's Colors For Piano (Volume 1) and Necdet Levent's Ten Pieces for Piano in terms of piano education
- Tez No: 524449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLNARE TARKUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kemal İlerici, Türk Müziği'nin çok seslendirmesini dörtlü armoniye dayanan bir kuram haline getirmiştir. Muammer Sun ve Necdet Levent, Kemal İlerici'nin ortaya koyduğu bu kuramdan yola çıkarak hala piyano eğitiminde kullanılmakta olan piyano eserleri bestelemişlerdir. Bu çalışmada dörtlü armoni sistemiyle yazılmış olan Muammer Sun'un Piyano için Yurt Renkleri (1.Defter) ve Necdet Levent'in Piyano için On Parça eserlerini piyano eğitimi açısından ele almak amaçlanmıştır. Ayrıca Muammer Sun ve Necdet Levent'in yaşamı ile müzikal kişilikleri ve eserleri, Türk Müziğinde Çok seslendirme ve Kemal İlerici'nin Dörtlü Armoni sistemi incelenmiştir. Araştırmada adı geçen piyano parçaları form ve armoni olarak incelendiğinde, sözü edilen parçalarda, Geleneksel Türk Müziği'nde yer alan form ve danslara yer verildiği, ayrıca parçaların genel olarak lied formunda olduğu, hüseyni makamının ağırlıklı kullanıldığı, basit, bileşik ve karma usullerin birkaç defa değiştirilerek kullanıldığı görülmüştür. Bu piyano parçaları üzerinde Kemal İlerici'nin öne sürdüğü kuram da dikkate alınarak, hem teori hem de uygulamaya yönelik bir çalışma yapılmıştır. Sözü edilen parçalar piyano eğitimi açısından incelendiğinde ise oktav, arpej, pedal, legato, portato, staccato tekniklerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı, genel olarak ezginin öne çıktığı ve bu eserlerin piyano eğitiminin değişik seviyelerinde kullanılabilecek bir çeşitlilikte oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kemal İlerici made Polyphonic of Turkish Music as a theory depending on quartile harmony. Muammer Sun and Necdet Levent composed piano compositions which are still used on piano education based on this theory. This study aims to examine Dorm's Colors for Piano (Volume 1) which belongs to Muammer Sun and Ten Pieces for Piano which belongs to Necdet Levent based on piano education. Moreover, lives, musical personalities and compositions of Muammer Sun and Necdet Levent's, Polyphonic of Turkish Music and quartile harmony system of Kemal İlerici was investigated. When analysed piano compositions as form and harmony, it is seen that there are forms and dances of Traditional Turkish Music on these compositions, generally these compositions are also in lied form, tune Huseyni is used and basic, compound and mixed methods are used by changing a few times. A study was conducted on these piano compositions intended for both theoric and practical considering theory of Kemal İlerici. When investigated these compositions in terms of piano education, it was seen that octave, arpeggio, pedal, legato, portato, staccato techniques are mainly used. Generally, melody came to the forefront and it was seen that these compositions were able to use on different levels on piano education.