Ticari muhakeme kuralı (business judgment rule) ve Türk Hukukunda uygulanabilirliği
Business judgment rule (ticari muhakeme kuralı) and its applicability in Turkish Law
- Tez No: 524483
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ÖZKORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Ticari muhakeme kuralı ABD hukukunda gelişen bir kavram olup, bunun yanı sıra Almanya da dahil olmak üzere birçok ülke hukuk sisteminde uygulanmaktadır. Kural yönetim kurulu üyeleri lehine, davacılar tarafından aksi ancak nadiren ispat edilebilen bir karine oluşturmaktadır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na ilişkin Gerekçe'de kavrama yapılan vurgu, kavrama yönelik Türk hukukundaki ilgiyi arttırmıştır. Bununla birlikte, bu Kanun'un kavramın uygulanmasına ne ölçüde izin verdiği hala tartışmalı durumdadır. Belirtilen çerçevede, bu çalışma ticari muhakeme kuralının Türk hukukundaki uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi amacını taşımaktadır. İlk bölümde, kavram ve ABD hukukundaki etkileri açıklanmıştır. İkinci bölümde, Alman hukuku ve diğer AB üye ülke hukuk sistemlerindeki kurala ilişkin düzenlemeler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türk hukukunda yönetim kurulu üyelerinin yükümlülükleri ve hukuki sorumlulukları açıklanmış ve ticari muhakeme kuralının Türk hukukundaki uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Business judgment rule is a term, developed in US corporate law and applied in many legal systems, including Germany. Rule creates a presumption in favor of board directors, which can only rarely be rebutted by claimants. The Preamble of Turkish Commercial Code (numbered 6102)'s reference to this term increased the interest for the term in Turkish law. However, applicability of this term in Turkish law is still controversial. In this context, this thesis aims to examine the applicability of business judgment rule in Turkish law. In the first section, the term and its legal effects in US law are explained. In the second section, regulations concerning the rule in Germany and other EU member states' legal systems are comparatively examined. In the third section, obligations and legal liabilities of board members in Turkish law are explained and applicability of business judgment rule in Turkish law is examined.