GNSS hassas nokta konumlama tekniğinin yüksek frekanslı yapısal titreşimlerin belirlenmesindeki kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of the use of GNSS precise point positining technique in measuring high frequency structural vibrations
  1. Tez No: 524611
  2. Yazar: DEVRİM SAYILIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÖZER YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gökdelen, seyir ya da radyo-televizyon kuleleri, yüksek endüstriyel bacalar, uzun asma köprülerin kenar ayak kuleleri v.b. yüksek mühendislik yapıları güçlü deprem ve rüzgâr kuvvetleri gibi şiddetli yükler altında mühendislik yapılarının tepkilerinin izlenmesi, yapısal durumları ve güvenilirliklerinin değerlendirilmesi için önemli bir gerekliliktir. Son yirmi yılda yüksek frekanslı gerçek zamanlı ya da post-prosess kinematik bağıl GNSS yöntemi mühendislik yapılarının dinamik davranışlarının ölçülmesinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda, Hassas Nokta Konumlandırma (PPP) yöntemindeki hızlı gelişmelere bağlı olarak, bağıl (rölatif) GNSS ile konum belirleme uygulamaları yerine tercih edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, yüksek frekanslı PPP yönteminin yüksek yapıların dinamik davranışlarının ölçülmesinde kullanılabilirliği test edilmiştir. Üç farklı özelliklerdeki çelik çubuklarla bir dizi deney yapılmış ve PPP sonuçları ile bağıl konumlandırma sonuçları hem zaman hem de frekans alanında karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, yüksek yapıların yatay yöndeki dinamik hareketlerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesinde bağıl yöntem yerine PPP yönteminin kullanılabileceğini açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The monitoring of highrise engineering structures, such as skyscraper, observation or radio-television towers, highrise industrial chimney, long span bridges' towers, etc., under severe loads, such as strong earthquake and wind forces, are an important requirement to assess their structural state and reliability. In the last two decades high-frequency real-time or post-prosess kinematic relative GNSS methods have been extensively used to measure the dynamic behavior of engineering structures. In recent years, Precision Point Positioning (PPP) method have begun to be preferred instead of relative positioning applications due to rapid improvements in the PPP method. In this study, the usability of high frequency PPP method was tested by measuring the dynamic behavior of high structures. A series of experiments were carried out with steel bars in three different specifications and the results of PPP and relative positioning were compared in both time and frequency domain. The results clearly show that the PPP method can be used instead of the relative method in measuring and evaluating the dynamic movements of the horizon in the horizontal direction.