D-gene pool and coop Himmelb(l)au
Gen havuzu ve coop Himmelb(l)au
- Tez No: 524629
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüz mimarisi, özgün bir mimari tarz yerine çeşitli kavramlar ve sayısız tasarımlarla kurgulandığı için, artık mimarın kimliği ile tarif edilmektedir. Bununla birlikte, Karina Moraes Zarzar'ın d-gene havuzu teorisine göre bu kimlik, genellikle mimarın deneyimleri ile oluşan bir ana“gen”e göre şekillenmektedir. Bu araştırmada, Coop Himmelb(l)au'nun tasarım süreci ve kimliği irdelenerek, özellikle firmanın kurucusu olan Wolf Prix'in temel kavram olarak ele aldığı“bulut gen”i fikrini nasıl seçtiği ve tüm projelerinde mutasyonlarla nasıl uyguladığı sorgulanmaktadır. Analoji ve metaforların, görsel veya anlamsal olarak kullanılması ile, bulut kavramının mutasyonlarının tasarımın uygulandığı yer ile ilişkili olup olmadığı çalışmanın ana tartışma konusudur. Elde edilen veriler, Wolf Prix'in yersiz, her yere uygulanabilir proje yaklaşım tavrı nedeni ile, yapı kabuğunu oluşturan bulut fikrinin, genel olarak çevreyle tam olarak uyum sağlayamadığını göstermiştir. Wolf Prix kendi d-gen havuzunu geliştirerek bir mimari kimlik oluşturmayı başarmış, fakat bu kimliğin uygulamalarında genel olarak yer'le bütünleştirmeyi henüz gerçekleştirmemiştir.
Özet (Çeviri)
Because today's architecture is characterized with various concepts and numerous designs instead of a unique architectural style, it is heavily described by the identity of the architect. However, according to the d-gene pool theory of Karina Moraes Zarzar, this identity is in general created according to a basic gene, which is extracted from the experiences of the architect. In this dissertation, the design process and identity of Coop Himmelb(l)au was chosen to be studied. Specifically, this research answers the question of how Wolf Prix as the founder of Coop Himmelb(l)au (CH) and his partners have chosen the cloud gene as their basic concept and applied it in all of their projects but with mutations. By using analogy and metaphors, either visually or semantically, the dissertation searches if the mutations of the cloud concept are associated with the site where the design is located. The results have shown that the mutations of the cloud concept, which is the shell of the building, cannot be fully integrated in its surroundings as Wolf Prix gives more importance to the mutation of the concept that can be located everywhere. This last means that most of the projects are actually placeless. Wolf Prix managed to create his own identity by developing his d-gene pool but generally he could not yet realized the integration of this identity in practice into the place.