Revisiting the British idealist theory of rights: The younger generation of British idealists and their internationalist approach to human rights
İngiliz idealist hak teorisinin yeni bir değerlendirmesi: Genç nesil İngiliz idealistler ve insan haklarına uluslararasıcı yaklaşımları
- Tez No: 524778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JOHN JAMES ALEXANDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu tez, genç İngiliz İdealistlerin uluslararası ilişkiler ve insan haklarına yaklaşımının tarihsel bir değerlendirmesini sunmaktadır. Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrası dönemlerin ele alındığı çalışmada, Sir Henry Jones, John Henry Muirhead, Richard Burdon Haldane, John Stuart Mackenzie, ve Hector James Wright Hetherington gibi genç idealistlerin T. H. Green'in hak teorisine yaklaşımlarında meydana gelen kayma ortaya konulmaktadır. Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrası dönemlerde genç İngiliz idealistlerin ortaya koydukları çalışmaların yakın bir okuması, bu dönemlerde uluslararası ilişkilere yaklaşımlarında emperyalizmden uluslararasıcılığa geçişlerini tarihsel olaylar ışığında açıklamaktadır. Bunun yanın sıra, özellikle 1918 sonrasında Green'in hak teorisini bir insan hakları teorisine dönüştürme denemeleri de bu çalışma için önem arz etmektedir. Benzer denemelerin günümüz insan hakları literatüründeki yeri göz önüne alındığında, bu çalışma sadece İngiliz İdealistlerin uluslararası ilişkiler anlayışının daha detaylı bir değerlendirmesini ortaya koymakla kalmayıp, günümüzde unutulmuş olan öncül bir uluslararasıcı idealist insan hakları teorisine de dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to put forward a historical account of the younger generation of British Idealists' approach to international relations and human rights. By focusing on pre-Great War and post-Great War periods it reveals the shift that occurred in their approbation of T. H. Green's theory of rights. It argues that the Great War served as a deterrent for the younger generation of British Idealists, as it did for other liberal British intellectuals, from perceiving the empire as a plausible and/or sustainable international order. Realizing the incompatibility of the paternalistic approach to supposedly 'savage' peoples with the basic tenets of British Idealist political philosophy, they redirected their attention to extending Green's understanding of rights to international sphere. Thus, a close reading of their work, especially on the post-Great War period reveals an early attempt of translating Green's theory of rights into a human rights theory. When contemporary attempts to develop a British Idealist theory of human rights is considered, this study not only contributes to a better and 'more nuanced' understanding of British Idealists' approach to international relations but also draws attention to a pristine British Idealist theory of human rights developed in the post-Great War era.