İnovasyonun ekonomik büyüme ve verimlilik artışı üzerindeki etkisi: Yeni endüstrileşmiş ülkeler örneği
The effect of innovation and technological progress on economic growth: An example of newly industrialized countries
  1. Tez No: 524846
  2. Yazar: NİLGÜN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNZÜLE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küreselleşme ile tüm dünya ekonomilerinin bütünleşme hareketi, dünya pazarında rekabet sınırlarını genişletmiştir. Ülkelerin sağlam ve yenilikçi bir teknolojik alt yapıya sahip olmaları, rekabet edebilmeleri için önemli olmaktadır. Söz konusu teknolojik alt yapıya sahip ülkeler yeni ürün, hizmet veya süreç üretiminde öncülük etmekte, ekonomik büyümelerine katkı sağlamaktadır. İnovasyon sürecinin başlangıcı ve uygulayıcısı konumunda olan beşeri sermaye kavramı, üretim sürecinde bir üretim faktörü olarak kabul görmektedir. Bu bağlamda inovasyonun ortaya çıkışı, ekonomik anlam ifade etmesi yani üretime geçilmesi, pazarlanması gibi süreçlerde beşeri sermaye yatırımları ülke ekonomilerinin büyüme sürecinde oldukça önem taşımaktadır. Bu önemden hareketle, çalışmada, yeni endüstrileşmiş on ülke (Güney Afrika, Meksika, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya, Türkiye, Tayland ve Filipinler) için inovasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki araştırılmıştır. 1985-2012 dönemini kapsayan inovasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, panel veri analizi metodu aracılığıyla araştırılmıştır. Panel veri analizi metodunun ampirik bulgularından hareketle teknolojik ilerleme ve inovasyonun ele alınan on ülkenin büyüme performanslarında oldukça önemli değişkenler oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, the integration of all the world economies has expanded the boundaries of competition. Having a strong and an innovative technological infrastructure is important to compete of the countries. The countries, which have an innovative technological infrastructure are pioneer in producing new product, service or process, so that they contribute to economic growth. Human capital, which is the initial and the implementing of innovation process is considered as a factor of production in the manufacturing process. In this context, human capital investments become effective through the emergence, the production and the marketing of the innovation in the countries 'growth processes. In this study, the relationship between innovation and economic growth is investigated using panel data analysis in the Newly Industrialized Countries (South Africa, Mexico, Brazil, China, India, Indonesia, Malaysia, Turkey, Thailand and Philippines) for the period of 1985-2012. According to the empirical findings, technological progress and innovation play an important role in 10 Newly Industrialized Countries' growth performance.