Zakharov-Kuznetsov denkleminin (g'/g, 1/g) açılım metodu kullanılarak yürüyen dalga çözümlerinin elde edilmesi
Nonlinear Zakharov-Kuznetsov equation (g'/g,1/g ) expansion method for walking wave solutions
  1. Tez No: 524847
  2. Yazar: BÜLENT KUZU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASIF YOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma beş bölüm halinde oluşturulmuştur. Birinci bölümde solitary dalgalar ve solitonların tarihçesi hakkında bilgi verilerek çalışmaya temel teşkil eden bazı temel tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde, lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin klasik çözüm yöntemleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin peryodik dalga çözümlerini elde etmek için kullanılan ( ) açılım metodunun analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde analizi yapılan ( ) açılım metodu kullanılarak Burgers Tipi denklemi için hareket eden dalga çözümleri elde edilerek bu çözümlerin iki ve üç boyutlu grafikleri şekiller ile gösterilmiştir. Beşinci bölümde, üçüncü bölümde analizi yapılan ( ) açılım metodu kullanılarak (3+1) boyutlu Zakharov-Kuznetsov denklemi için hareket eden dalga çözümleri elde edilerek bu çözümlerin üç boyutlu grafikleri şekiller ile gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
This work was organized into five sections. In the first section, some basic definitions are given to give information about the history of solitary waves and solitons. In the second section, classical solution methods of nonlinear partial differential equations are given. In the third section, the analysis of the ( ) expansion method, which is used to obtain the periodic wave solutions of the nonlinear partial differential equations, is performed. In the fourth section, moving wave solutions for the Burgers-Like equation are obtained by using the ( ) expansion method that is analyzed in the third section and the two and three dimensional graphics of these solutions are shown in figures. In the fifth section, moving wave solutions for the (3 + 1) -dimensional Zakharov- Kuznetsov equation are obtained by using the ( ) expansion method analyzed in the third section and the three-dimensional graphs of these solutions are shown in figures.