Kurumsal ağların sistematik tasarımı için yeni bir dinamik vlan yaklaşımı
A new dynamic vlan approach for systematic design of enterprise networks
  1. Tez No: 524898
  2. Yazar: SERDAR KIRIŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde kurumsal ağların büyüklüğü ve karmaşıklığı oldukça artmıştır. Kurumsal ağların tasarımları, ağın sahibi olan büyük ölçekli firmalar, üniversiteler, devlet kurumları veya diğer büyük organizasyonlar tarafından yapılmaktadır. Ağın performansı artırmak, güvenlik yönetimini kolaylaştırmak ve adres yönetimini sağlamak için kurumsal ağların tasarımında sıklıkla Sanal Yerel Alan Ağları (VLAN-Virtual Local Area Network) kullanılır. Bu çalışmada, kurumsal ağlarda bulunan VLAN'larda dengeli ağ trafiği taşınmasını sağlayan yeni bir sistematik yaklaşım sunulmaktadır. Bu yaklaşım için önerilen metot, aynı güvenlik düzeyine sahip VLAN'lardaki toplam trafiğe göre, düğümlerin VLAN üyeliklerini dinamik olarak değiştirmektedir. Özel güvenlik düzeyine sahip olan VLAN'lara üye olması gereken düğümler için ağın her noktasından aynı VLAN'a üye olması bu yaklaşımın getirdiği esnekliklerden biridir. Bu metoda göre ağda bulunması gereken VLAN sayısı, parametrik veya sabit öndeğerli olarak ayarlanabilmekte, her bir VLAN'da trafik oluşturan üyelerin, yaklaşık eşit şekilde dağıtılması sağlanmaktadır. Bu sayede VLAN'da eşit ya da birbirine yakın trafik değerleri oluşmaktadır. Bu metodun işlevselliğini test etmek için Basit Ağ Yönetim Protokolü (SNMP- Simple Network Protocol) temelli bir yazılım geliştirilmiş ve gerçek ağ ortamında uygulanarak önerilen amaçlara ulaşılmıştır. Ağdaki VLAN başına düşen düğüm sayısı ve VLAN broadcast trafiği açısından literatürde yer alan kurumsal ağlar için sistematik ağ yaklaşımı içeren çalışmalarla karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
Nowadays, the size and complexity of corporate networks has increased considerably. The designs of enterprise networks are made by large-scale companies, universities, government agencies or other large organizations that own the network. Virtual local area networks (VLAN) are often used in the design of enterprise networks to improve network performance, facilitate security management, and provide address management. This work presents a new systematic approach to network traffic that is balanced across VLAN's in corporate networks. The recommended method for this approach is to dynamically change the VLAN membership of the nodes according to the total traffic in the VLANs with the same security level. One of the flexibility of this approach is that VLANs with a specific level of security must be members of the same VLAN for every node in the network that needs to be a member. According to this method, the number of VLANs that should be in the network can be set as parametric or constant prefix, and it is ensured that the members who create traffic in each VLAN are distributed approximately evenly. In this way, equal or near traffic values are generated in VLAN. In order to test the functionality of this method, a simple network management protocol (SNMP) based software has been developed and implemented in the real network environment to achieve the recommended objectives. The number of nodes per VLAN in the network and the VLAN broadcast traffic have been compared with studies involving a systematic network approach for corporate networks in the literature.