Sleeve gastrektominin erken döneminde serum seramid ve sfingomiyelin düzeylerinin değişimi
The change of the serum seramid and sfingomyeline levels in the EARLY period of sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 525014
  2. Yazar: HAKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Seramidler ve sfingomiyelinler hücre proliferasyonunda, apopitozisinde ve sinyalizasyonunda önemli görevleri bulunan sfingolipid moleküllerdir. Obez hastalarda seramid ve sfingomiyelin düzeylerinin normal kilolu bireylere göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. Sleeve gastrektomi sonrasında erken dönemde seramid ve sfingomiyelin düzeylerinin değişkenliğini gösteren herhangi bir çalışma ise bulunmamaktadır. Bu çalışmada sleeve gastrektomi sonrası erken dönemde serum seramid ve sfingomiyelin düzeylerindeki değişim araştırıldı. Gereç ve Yöntem Çalışmaya hasta grubu olarak Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan 20 morbid obez bayan hasta, kontrol grubu olarak laparoskopik kolesistektomi yapılan 15 bayan hasta dahil edildi. Sözlü ve yazılı onamları alınan hastaların operasyon öncesi ve operasyon sonrası 1. ayda vücut kitle analizi yapıldı. Operasyon sabahı, operasyon sonrası oral alımın 24. saati ve operasyon sonrası 1. ayda olmak üzere 3 kez serum örnekleri alınarak -80° C' de saklandı. Saklanan serum örneklerinde LL/MS-MS cihazıyla seramid ve sfingomiyelin düzeyleri çalışıldı. Bulgular LSG sonrası 1. ve 30. günlerdeki SM 24, CER C22-24 ve C1P düzeyleri operasyon öncesi döneme göre istatistiksel ölçüde anlamlı derecede düşük saptandı. İnsülin duyarlılığı ile serum C22-24 seramid düzeyleri arasında negatif korelasyon saptandı. Sonuç LSG sonrası 1.gün CER 22-24 düzeylerindeki azalma, insülin duyarlılığında artışa yol açabilir. Anahtar Kelime: İnsülin direnci, Obezite, Sleve gastrektomi, Seramid, Sfingomiyelin
Özet (Çeviri)
Objective Ceramides and sphingomyelins are sphingolipid molecules that have important roles in cell proliferation, apoptosis and signaling. It is known that ceramide and sphingomyelin levels in obese patients are higher than normal-weight indivudals. There is no study showing the variability of ceramide and sphingomyelin levels in the early period after sleeve gastrectomy. In this study, changes in serum ceramide and sphingomyelin levels were investigated early after sleeve gastrectomy. Material and method 20 morbid obese female patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy in Antalya Training and Research Hospital as a patient group and 15 female patients undergoing laparoscopic cholecystectomy as a control group were included in the study. Body mass analysis was performed preoperatively and postoperatively at 1 month in patients whose verbal and written consents were obtained. Serum samples were taken 3 times at the operation morning, 24 hours of oral intake after surgery and 1 month after operation and stored at -80 ° C. Ceramide and sphingomyelin levels were studied by LL / MS-MS in stored serum samples. Results SM 24, CER C22-24 and C1P levels on days 1 and 30 after LSG were found statistically significantly lower than preoperatively. There was a negative correlation between insulin sensitivity and serum C22-24 ceramide levels. Conclusion Decrease in CER 22-24 levels after day 1 post-LSG may lead to an increase in insülin sensivity Key Words Insulin resistance, Obesity, Sleeve gastrectomy, Ceramide, Sphingomiyeline