Low anterior rezeksiyon sendromu: Rektum kanseri nedeni ile opere olan hastalarda pelvik taban egzersizlerinin yaşam kalitesi ve ürogenital-anal sfinkter fonksiyonları üzerine etkisi
Low anterior resection syndrome: the effect of the pelvic floor exercises on the quality of life and urogenital-anal sphincter functions in patients operated for rectum cancer
- Tez No: 525015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Rektum kanseri nedeni ile opere olan hastalarda hem cerrahi diseksiyona, hem de preoperatif dönemde aldıkları radyotetapiye bağlı postoperatif dönemde Low Anterior Rezeksiyon Sendromu (LARS) olarak adlandırılan ürogenital ve anal sfinkter disfonksiyonları gelişebilmektedir. Çalışmamızda Pelvik Taban Egzersizinin, LARS skoru, anal EMG ve EORTC-QLQ-C30, QLQ-CR-29 yaşam kalitesi anketleri ile LARS tedavisi üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız S.B.Ü. Kartal Dr Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2017– Nisan 2018 tarihleri arasında yapıldı. Hastanemiz etik kurulundan 2018/514/138/3 Nolu etik kurul onayı alınarak çalışmaya prospektif olarak başlandı. Çalışmaya rektum kanseri nedeniyle sfinkter koruyucu, total mezorektal eksizyon yapılmış, neoadjuvan tedavi uygulanmış, ileostomisi ilk operasyonda açılmış ve sonrasında kapatılmış, 18-75 yaş arasında cinsel olarak aktif olan, aydınlatılmış onamı kabul eden 32 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki hastalara ileostomisi kapatılmadan pelvik taban egzersizi (kegel) uygulatılmaya başlandı. Kontrol grubundaki hastalar ise normal yaşamlarına devam etmek üzere herhangi bir ek egzersiz verilmeden takibe alındı. Her iki grupta ileostomileri kapatıldıktan sonraki 6.ayda kontrole çağrılarak anal EMG, LARS skoru, yaşam kalitesi anketleri ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubunda major LARS oranı %12,5 iken, kontrol grubunda %62,5 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Urogenital and anal sphincter dysfunctions, which are called Low Anterior Resection Syndrome (LARS), may develop in the postoperative period due to the surgical dissection and the preoperative radiotheraphy in patients who are operated for rectal cancer. In our study we aimed to investigate the effect of pelvic floor exercise on LARS treatment with LARS score, anal EMG and EORTC-QLQ-C30, QLQ-CR-29 quality of life questionnaires. Material and Method: Our study was performed at S.B.Ü. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital General Surgery Clinic between January 2017 and April 2018. The study was initiated prospectively with the approval of the ethics committee of our hospital. The study includes 32 patients who were sphincter-sparing, total mesorectal excision procedure, neoadjuvant treatment, ileostomy opened in the first operation and then closed, sexually active between the ages of 18-75 and accepted the informed consent. Patients were randomized into two groups. The patients in the study group underwent pelvic floor exercise (kegel) before closing ileostomy. The patients in the control group were followed up without any additional exercise to continue their normal lives. After six months closure of the ileostomies in both groups, patients were controlled by anal EMG, LARS score and quality of life questionnaires. Results: Major LARS ratio was found 12.5% in the study group and 62.5% in the control group.