1997-2018 döneminde Devlet Bahçeli ve MHP siyasetinin sürekliliğinin incelenmesi
Examination of the continuity of Devlet Bahçeli and NMP politics in the period of 1997-2018
  1. Tez No: 525144
  2. Yazar: ERSİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN GENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin kuramsal çerçevesi içinde, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 1997 yılından 2018 yılına kadar olan süreç içerisinde genel konjonktürde hakkında ortaya atılan iddiaları da göz önünde bulundurarak hem partisi içinde hem de siyasal alandaki liderliğinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Öncelikle Devlet Bahçeli'yi tanımaya yönelik araştırma yapılmış, MHP'nin Genel Başkanı olma sürecinden bahsedilmiş, seçimleri etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak genel seçim sonuçlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Türkiye'nin Irak ve Suriye ile ilgili öne çıkan dış politika argümanları, Avrupa Birliği, Kıbrıs, Alternatif birlikler, Türk Birliği ülküsü, MHP içerisindeki muhalif grup, MHP'nin son dönem AK Parti ile yakınlaşması, TSK'nın Fırat Kalkanı ve Afrin Operasyonu, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türkiye'de yapılan referandumlar ve Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili Bahçeli ve partisinin yaklaşımı göz önüne bulundurulmuş ve bu alanlardaki Bahçeli'nin liderliğinin siyasi katkıları ve yaklaşımlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Tezin temel sorunsalı, Devlet Bahçeli'nin MHP ve Türk siyaseti içindeki etkisi nedir sorusuna cevap aramayı hedefleyen niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Within the theoretical framework of the thesis, it's aimed to evaluate Devlet Bahçeli as the leader of the Nationalist Movement Party, in terms of his leadership either in his own party or in the political realm, by also taking into consideration of the challenges that were made about him within the general conjuncture in the period beginning from 1997 to 2018. Firstly, research has been carried out to be better acquainted with Devlet Bahçeli; subsequently the course of time in which he finally became the leader of NMP and the results of the general elections were criticized by taking into account of the factors that influenced the results of the election. The politic views of Devlet Bahçeli and his party concerning the foreign policy arguments of Turkey that take prominence about Iraq and Syria, European Union, Cyprus, Alternative Unions, Ideal of Turkish Union, opposition group within NMP, recent convergence of NMP with JAFP, Fırat Shield and Afrin operations of Turkish Military Forces, July 15 coup attempt, referendums in Turkey, presidency system were monitored and the political contributions of the leadership of Bahçeli in these fields and his approaches have been evaluated. The main problematique of thesis is characteristic of seeking an answer to the question of what the impact of Devlet Bahçeli is in NMP and Turkish diplomacy.