Small states in the European Union: Political representation in the European Parliament and the Council of the European Union
Avrupa Birliği'nde küçük devletler: Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi'nde siyasi temsiliyet
  1. Tez No: 525203
  2. Yazar: ÇAĞKAN FELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IOANNİS GRİGORİADİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
2004 yılında sekiz Orta ve Doğu Avrupa devletleri ve iki ada ülkesinin katılımıyla gerçekleşen genişleme süreci, Avrupa Birliği'nin yerleşmiş kurumsal yapısının değişimi açısından önemli bir gelişmedir. Bu bağlamda, küçük Avrupa Birliği üyesi devletlerin politika yapım süreçlerine etkin katılım sağlayabilmesi her zamankinden daha önemlidir. Küçük devletlerin Avrupa Birliği içindeki rolüne ilişkin zengin literatür olmasına rağmen, önceki çalışmalar teorik katkı sağlamış ancak ampirik vaka çalışmaları bağlamında yetersiz kalmıştır. Bu çalışma, küçük devletlerin Avrupa Birliği'ndeki temsiliyetini konu alarak, dört küçük Avrupa Birliği üye ülkesinin politika yapım süreçlerindeki rolünü ampirik olarak analiz etmektedir. Bu araştırmada, yerel ve uluslarüstü yapısal faktörlerin küçük devlet temsilcilerinin davranışı üzerinde etkisi olduğu varsayılarak, Estonya, Kıbrıs, Lüksemburg ve Malta devletlerinin Avrupa Birliği kurumlarındaki temsiliyeti nitel araştırma yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma kapsamında yerel ve uluslarüstü yapısal faktörlerin, küçük devletlerin Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi'ndeki siyasi temsiliyeti üzerinde etkisi olduğu öne sürülmektedir. Büyük devletlere kıyasla, ülke nüfusunun yüzdelik olarak fazla kesiminin temsil edilmesi, kısıtlı idari kaynaklar ve siyasi parti yapılarının küçük devlet temsilcilerinin yasama davranışları üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu faktörler, Avrupa Parlamentosu'ndaki temsilcilerin seçmenleriyle daha yakın ilişki kurmasına yol açarken, Avrupa Birliği Konseyi'nde kullanılan nitelikli çoğunluk uygulaması göz önüne alındığında, temsilciler küçük devletlere özgü olan stratejileri kullanarak oy verme süreçlerini etkilemeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 2004 Enlargement of the European Union marked an important development within the institutional history of the European Union with the participation of eight Central and Eastern European and two island states. The active representation of small member states became more important than ever in the European Union policy-making. Although the literature on the representation of small states in the European Union provides an enriching contribution, existing studies are limited by their focus on providing theoretical overviews which lack empirical case study analyses. This study tackles the issue of political representation of small member states in the European Union and empirically examines the role of four small member states in European Union policy-making. By developing a set of arguments on the domestic and supranational factors impacting the role of small state representatives, this research qualitatively examines the representation of Cyprus, Estonia, Luxembourg, and Malta in the European Union institutions. In this research, it is argued that domestic and supranational structural factors impact representation of small states in the European Parliament and Council of the European Union. Compared to large member states, representing high percentage of country's population, limited administrative resources and structures of party politics influence legislative behaviour of small state representatives. This leads representatives to establish a closer relationship with their constituencies in the European Parliament. Considering the Qualified Majority Voting method, representatives employ strategies which are particular to small states in order to influence voting processes in the Council of the European Union.