Türk siyasi hayatında Hikmet Çetin: Dışişleri Bakanlığı dönemi (1991-1994)
Hikmet çetin in Turkish political life: The period of the Ministry of Foreign affairs (1991-1994)
  1. Tez No: 525205
  2. Yazar: BAHAR BEYAZİPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, 1991-1994 yılları arasında Türk dış politikası çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Hikmet Çetin'in siyası hayatı ele alınmıştır. Dünyada önemli gelişmelerin yaşandığı 1990'lı yılların başında, Türkiye'nin bu olaylara karşı yürüttüğü dış politika esasları çalışmanın diğer bir temelini oluşturmuştur. Özellikle 1991 yılında SSCB'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanan ülkelerin uyum süreçlerinin yanında, Türkiye'nin desteği ile Hikmet Çetin'in bu ülkelere gerçekleştirdiği ziyaretler, çalışmada ana temalardan biri olarak işlenmiştir. Ayrıca Balkanlarda yaşanan çatışmalı süreçler, Dağlık Karabağ'ın Ermenistan tarafından işgal edilmesi ile bölgenin yaşadığı sorunlar da ele alınmıştır. 1990'lı yılların başında yaşanan diğer önemli bir gelişme ise Körfez Krizi ve akabinde yaşanan Körfez Savaşı'dır. Kriz karşısında Türkiye'nin hangi konumda olduğuna ve etkilerine çalışmada yer verilmiştir. Dışişleri Bakanlığı Dönemi'nin ağırlıklı olarak incelenmesinin yanında diğer siyasi görevleri ve ilk defa Türkiye'den bir ismin görevlendirildiği NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilcilik görevi de ele alınmıştır. Döneme ilişkin konuların araştırılıp incelenmesi noktasında; Hikmet Çetin'in dış politikanın gereklerine uygun bakış açısı eşliğinde kendisiyle yaptığımız röportaj, Meclis Zabıt Cerideleri, Resmi Gazete, çeşitli arşivlerden alınan belgeler ile dönemin ulusal gazetelerinden yararlanılarak çalışma tamamlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the political life of Hikmet Cetin, a former foreign minister of Turkey, within the scope of Turkish Foreign Policy between the years of 1991 and 1994. In the early years of 1990s where several significant events took place in the world, the principles of the Turkey's foreign policy conducted towards such events are another backbone of this study. The adjustment processes of the newly independent states especially after the disintegration of SSCB in 1991 along with Hikmet Cetin's diplomatic visits to these states are treated as one of the main themes of this study. Moreover, the period of armed conflicts in the Balkans, Armenia's invasion of Nagorno-Karabakh and the other problems the area faced are also discussed. Another significant event that took place in the early 1990s was the Gulf Crisis and the subsequent Gulf War. The political stance of Turkey during this crisis and impacts are also included in this study. Along with the predominant analysis on the period of Foreign Ministry, other political missions and the appointment of NATO Afghanistan Senior Civil Agency where for the first time a figure from Turkey has been given a mission are also discussed. In an effort to research the subjects in regard to this period; the interview we have made with Hikmet Cetin in light of his point of view based on the needs of the foreign policy, Meclis Transcript Indexes, Official Journal and documents gathered from various archives along with the local newspapers of the period are all utilized in the attempt of finalizing this study.