Agricultural decision support system using data mining for farmers
Veri madenciliği ile çiftçiler için karar destek sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 525223
  2. Yazar: BÜŞRA BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tarımsal verimin tahmini, her çiftçi için zorlu ve önemli bir görevdir. Tarım geçmişten günümüze kadar hem Türkiye hem de bütün dünyada birçok insan için en önemli geçim kaynağı olmuştur. İklimsel özellikler, su kaynaklarının kullanımı, tarımsal ilaçlar ve gübrelerin doğru ve zamanında kullanılması gibi tarımın etkinliğini doğrudan etkileyen birçok faktör vardır. Tarımsal verileri anlamlı bilgiye dönüştürme sürecinde bilgisayar destekli sistemlere ihtiyaç vardır. Veri madenciliği, verilerden anlamlı ve başka türlü bilinmeyen bilgiler elde etmek veya çıkarmak için belirli yöntemler içerir. Hassas tarım uygulamalarının artan önemi ile çiftçiler daha bilinçli bir tarım stratejisi ile meşgul olmaya eğimli hale geldi. Bu çalışmada, İzmir Menemen Tarım il müdürlüğünden alınan Arpa ürünün ekim verileri dikkatle düzenlenmiş ve SPSS Clementine yazılımındaki sınıflandırma algoritmaları ile değerlendirilmiştir. CHAID ve CR & T algoritmaları kullanılmış ve ürün verimini etkileyen ana faktörler tanımlanmıştır. Buna dayanarak, çiftçilerin hem hasat mevsimini hem de ürün verimini tahmin etmeleri için bir karar destek sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The estimation of agricultural yield is a challenging and essential task for every farmer. Since the very old times, agriculture has always been the most important means of livelihood both in Turkey and all around the world. There are many factors that directly affect the efficiency in agriculture such as climatic features, use of water resources, proper and timely use of pesticides and fertilizers. Computer-based systems are needed to transform agriculture data into tangible information. Data mining involves certain methods of obtaining or inferring meaningful and otherwise-unknown information from the data. With the increasing significance of precision agricultural practices, farmers have become inclined to be engaged in a more conscious strategy of agriculture. In this study, barley crop data received from İzmir Menemen Provincial Directorate of Agriculture was carefully organized and evaluated with the classification algorithms in the SPSS Clementine software. CHAID and CR&T algorithms were employed and major factors that affect crop yield were defined. Based on these, a decision support system has been developed for farmers to forecast both harvest season and crop yield.