Kağıt-karton geri dönüşüm ürünlerinin karbon ayak izlerinin belirlenmesi
Determination of carbon foot prints of the recycling paper-cardboard products
- Tez No: 525284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ALVER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada kağıt-karton geri dönüşümü yapan bir fabrikanın karbon ayak izi belirlenmiştir. bu kapsamda iklim değişikliği, sera etkisi ve sera gazlarının atmosferdeki miktarlarının zaman içerisindeki artışları incelenmiştir. kağıt karton geri dönüşümü ürünlerinin üretimi ve hammadde temini kaynaklı atmosfere salınan CO2-e miktarı hesaplanmış ve sera gazı emisyonlarının azaltılması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the carbon footprint of a paper-cardboard recycling plant was determined. In this context, climate change, greenhouse effect and the increase in atmospheric amounts of greenhouse gases over time have been examined. The amount of CO2-e released into the atmosphere, which is caused by the production of paper cardboard recycling products and the transport to raw materials, has been calculated and recommendations have been made for reducing GHG emissions.