Gıda ürünlerinin ambalajı üretiminde hammadde ve katkı maddelerinin geridönüşümü ve tekrar kullanımı
Recycling and reusage of raw materials and additives in production of food stuffs packaging
- Tez No: 94944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
ÖZET Son yıllarda, bütün dünya ambalaj maddelerinin geri dönüşümü ve tekrar kullanımı üzerine etkin bir duyarlılık göstermektedir. Bilir kişilerce hazırlanan istatistiklere göre dünya materyalleri gıda maddelerinin çürütülmesi ve kaynakların bilinçsizce ve rasgele kullanılması sonucu % 30-50 oranında kaybedilmektedir. Globalleşen dünya ülkelerinde maddenin geri dönüşüm ve geri kazanım programları hazırlanarak, çevre koruma altına alınmaktadır. Ambalaj, diğer maddeleri korumaya yönelik olduğundan herhangi diğer bir endüstriye oranla daha fazla atık madde üretmektedir. Dünyada tekrar kullanılabilir maddeler üreten ambalaj tesisleri, ulusal seviyelerde ambalaj esaslı atık maddeleri toplamak ve geri dönüşümünü sağlamak üzere geniş kapsamlı hukuki maddelerin oluşmasına öncülük etmektedir. Güney Afrika'da alüminyum kutu dönüşümü, hizmeti evsiz ve işsiz kişilere ek gelir olarak verilmektedir. Almanya, ambalaj atıklarının toplanması ve dönüşümünü Yeşil Nokta Programı ile kontrol altına almaktadır. Japonya'da ambalajlama ve uygulama direkt üreticiye sorumluluk getiren kanunlardan oluşmaktadır. Her ülkede, maliyetler göz önünde bulundurularak farklı değerlendirmeler yapılmaktadır, fakat dönüşüm çalışması özünde birbirinin aynısıdır. Geri kazanım aslında atık maddelerin toplanması, nakli, öğütülerek hazır hale getirilmesi ve yeniden üretime alınması ve çok amaçlı endüstrilere hammadde olarak sunulmasını kapsamaktadır. Bunlara örnek; okunmuş gazete IXkağıtlarının kalıplanıp yastıkla ma malzemesi haline getirilmesi, atık makarna kutularının mikro-dalga fırınlarında ısıtılmaya uygun kaplar haline getirilmesi gibi. Geri Dönüşümlü malzemeler kısmen dönüşümlü malzemelerden yapılmış ürünler arasında önemli farklar vardır. Ambalaj malzemesinin çoğu, tekrar kullanılabilir maddeler içerir. PET içecek şişeleri, konserve kutuları, kağıt esaslı şekillenmiş kutular gibi. Bütün bunlar dönüşümlü malzeme içerir. Konserve kutularının üzerindeki baskı maddesi, PET şişelerdeki etiket ya da karton ambalaj üzerindeki baskılı etiketler geri dönüşmezler. Almanya, Amerika, İngiltere ve Avustralya daha geniş çapta ve daha verimli biçimde geri kazandırılması için girişimler bulunmaktadır. Ambalaj, geri dönüşmüş ve geri dönüşebilecek karakterde birçok maddeden oluşmaktadır. Herhangi biri en az % 5 oranında dönüşümlü madde içermektedir. Orijinal maddeler ileride dönüşüm sonrası başka mamulün imalatında ana madde olabilmelidir. Malzemeden tasarruf etmenin yanında, çevre korumacılığı kaygılan, firmalara ürettikleri ve kullandıkları ambalaj ile ilgili olarak gittikçe artan bir sorumluluk yüklemektedir. Çevre koruma koşullarına uyum sağlayacak makine ve cihazlar USA' da 1994 yılında toplam masrafların % 23'ü olmuş, en büyük masraf ise % 75 oranında Temiz Hava Kanununun uygulanmasından olmaktadır. Ambalaj endüstrisi dönüşümü sağlamak için gerekli toplama çalışmalarını organize ettiğinden perakende satıcılar için ambalaj materyallerinin toplanması için yükümlülükler bulunmamaktadır. Avrupa Birliğine dahil bütün ülkelerdeki yönetmelik çerçevesinde, ambalaj üzerinde, ambalajın hangi maddeden yapıldığı ve hangi tarihe kadar kullanılabileceğinin belirlenmesi gerekmektedir.Etiket üzerinde ambalaj malzemesinin geri dönüşebileceği, yeniden kullanılabileceği ya da enerji sağlamak amacıyla özel yakım makinelerinde yakılarak imha edilebileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Ambalajdaki geri dönüşen malzemenin yüzdesi ve ambalajın tekrar kullanılabilirliği ayrıca belirlenmiş ve gösterilmiş olması gerekmektedir. Gelişen ülkeler geri dönüşüm masraflarının maliyetleri üzerindeki negatif etkiyi tam olarak yüklenemezler. Sadece, gelişen ambalaj ve tüketim malları endüstrilerinin çevreye vereceği kirliliğe duyarlılığı arttırıcı yöntemlere yardımcı olabilmekteler. Ekonomik olarak gelişen ülkeler, gelişmiş ülkelerdeki“israf etme - yeniden kullan - dönüşümü sağla”gibi“Çevre-Ambalaj”içerikli uygulamaları örnek almalıdırlar. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recycling means that used products are collected, transported, prepared and reproduced for re-using them in new products. The last couple of years all over the world more products are recycled, re-used and made biodegradable. Acconding to the statistics 30-50% of food materials and used products are lost by unresponsibilty of the people. In all the countries over the world, the environment is protected by prepared programs about recycling and biodegrading. Packing industries have to care more about recycling, because they produce more organic and inorganic waste than other industry. Packing includes that were biodegradabled and will be biodegradabled material. At least each other of them includes recycle materials in 5% proportion. Nowadays, firms has been charging more responsibilities about producting and using package. Because they have to worry more about protecting the environment more than economized from materials. There are a lot of differences between biodegradable materials and partly biodegradable material. Most of packing materials includes reused materials. Like PET drinks, boxes of tinned food, carton or paper boxes. Printing material on boxes of tinned food, sticker on PET drinks and printing sticker on paper or carton boxes can't be recycled. On package all of countries have to point out structure materials, using time of package. XIIOn sticker biodegradable materials of package or with burning at low heat destroyed materials which is a goal of providing energy have to be pointed out. Also on package it has to be pointed out percent biodegradable of material and percent reusing of package. Economical; countries are getting development that must take developed countries as example about practices of using and recycling package materials. The slogan is:“Don't waste, reuse and recycle to protect the environment and the world”. XIII