Sanatçı psikolojisinin ve karakter özelliklerinin grafik tasarım genelinde resim ve illüstrasyonlara yansıması
The reflection of artist psychology and character characteristics on graphic design
  1. Tez No: 525294
  2. Yazar: ŞEYDA ÖZDEĞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sanat, kişinin kendi içindeki aynasını dışa yansıtmasıdır. Sanatçılar ürettikleri eserlerle sadece kendi psikolojilerini değil, aynı zamanda yaşadıkları toplumun psikolojisini, değer yargılarını, bastırılmış duygularını, konuşamadıklarını yansıtmışlardır. Sanat eserlerinin; konusunu, oluşumunu yönlendiren, sanatçının bile görmediği, anlamlandıramadığı psikolojisidir. Psikolojik rahatsızlıklardan yola çıkarak keşfettiğim sanatçıların eserlerinde yaptığım yolculuk, onların olduğu kadar yaşadıkları dönemin psikolojisini, sanatçının çocukluk dönemini ve bastırılmış bilinçaltını daha iyi görmemi sağlamıştır. Günümüzde bizi çok etkileyen bir resme baktığımızda, sadece bakmışızdır. Ama daha derine baktığımızda; neden etkilendiğimiz ve sanatçısı, sanatçının resmi yaparken yaşadığı dönem, yaşadıkları, çocukluğu ve resme yansıyan psikolojisi bizimle iletişime geçer. Zihinsel süreci neyi neden yaptığımızı anlamak esrarengiz ve sürükleyici bir macera gibidir. Bu süreçte sanatçıyı anlamamızı sağlayan günümüze kalan resimleri, çizimleri, kısacası ürettikleri eserler ve yaşamları olmuştur.
Özet (Çeviri)
Art is the reflection of one's own inner mirror. Artists do not only reflect their own psychology in their own works, but also the psychology of their community, their values, their repressed feelings and the forbidden topics in the society. Art is the unvisible and not understandable psychology of the artworks which even the artist cannot see. Nowadays when we look at a picture that affects us very much, we just look at it. But when we look deeper; we understand the reason why we are influenced of the picture and learn about the life and character of the artist. The mental process and the understanding of the reason why we do something is a mysterious and immersive adventure. In this process, the only things which enable us to understand the artist and are existing till today are the artworks, drawings, in short the produced works of the artist and his or her biography.